| anonim_4396 a întrebat:

S-ar putea face ceva, ca un virus care să le declanșeze anxietate socială generală tuturor oamenilor de pe Pământ (sau la cei mai mulți dintre ei)? Știu că ar fi groaznic. Întreb doar din curiozitate.

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate. Război biologic.

| Wr3nch a răspuns:

In teorie da.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Cum?

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Creezi ceva care sa tinteasca regiuni specifice din creier care se ocupa de asta, si dupa o metoda eficienta de raspandire.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

O, metode sunt destule! Citeam o carte SF în care respectivul virus fusese răspândit prin intermediul banilor donați spre diferite organizații.

| Catrice a răspuns:

Deja exista virusul.
Face ravagii în special în ultimele luni, toată lumea se teme de toată lumea, nu mai exista socializare cum era...
Oamenii cunosc acest virus drept, atenție! coviiiiiiidhee hee

| Sophieka a răspuns (pentru Catrice):

Mi-as fi dorit sa fie o gluma si sa iti dau vot pentru amuzament dar din nefericire, este adevarat ceea ce ai scris.

| dinaprilie a răspuns:

Daca s-ar putea face ar fi din greseala, sau prin faptul ca acolo daca pui ceva poate sa iasa ceva. Sper ca intelegi. Ca sa incerci sa "modifici" ceva cu ajutorul virusului ca e la om sau la calculator trebuie sa stii ce face si cum face "gazda". Iara noi, ominii, habar nu avem nici din 0, 00 ceva la suta cum functioneaza corpul uman decat in linii mari si nici nu vom sti prea curand.

| Darkmagic a răspuns:

Exista substante care induc anxietate, nu ai nevoie de un virus.
Totusi, ar fi posibila candva modificarea unui virus neurotrop care sa se ocupe de axa HPA, zona emotiilor.
HIV de exemplu, desi lentivirus, nu neurotrop, produce anomalii in regiunea frontostriatala...
In fine, pune si tu intrebari care cer raspunsuri exacte, ca in principiu, se poate atinge si nemurirea, lucrand la telomeri...doar ca nu stim cum, iar filosofia nu are niciun loc, deloc, in domeniul ultimelor tale doua intrebari.
Ai "raspunsuri"...precum vezi, (inclusiv acesta). big grin

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu e nevoie, deja se vorbește de tulburările astea ca de o simpla răceală. laughing

| OmulCuÎntrebăriInteresante a răspuns:

S-a făcut ceva asemănător. Florul din apa de la robinet ne face mai înceți în gândire (vedeți canalul lui Alex Jones).

| johnnny123 a răspuns (pentru OmulCuÎntrebăriInteresante):

Alex Jones, cunoscut si sub numele de "cel mai mare conspirationist din Statele Unite".

| T0T a răspuns (pentru johnnny123):

"Alex Jones, cunoscut si sub numele de "cel mai mare conspirationist din Statele Unite"."
Irelevant. Este un lucru cât se poate de real. Se întâmplă în mai toate statele din America ce a spus el de ani buni și nu numai. Nu cred că și în România. Motivul declarat e pentru a întări dinții cetățenilor că fluorul este bun pentru dinți conform unor studii. Dar au apărut destule studii recente care arată diferențe mari dintre punctele IQ și dezvoltarea abilităților cognitive dintre populațiile zonelor unde oamenii au un nivel ridicat de fluor în organism și cele în care oamenii au mai puțin pentru că nu este în sistemul de distribuție al apei.

Ca să răspund la întrebare: Se întâmplă chiar acum. Nu e vina fluorului, însă, ci a ce știm toți de pe la TV. Chiar dacă e aproape dovedit ca fiind nociv creierului și sigur nociv în cantități mari, fluorul nu e printre primele probleme acum deși este o problemă care nu trebuie neglijată (măcar din punctul de vedere al cercetării).

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Water_fluoridation_in_the_United_States

| johnnny123 a răspuns (pentru T0T):

Studiile serioase pe tema asta spun ca desi se observa o anumita corelatie intre cantitatea de fluor ingerata de mame si scaderea IQ-ului copiilor cu 3-4 puncte (discutabila si aceasta scadere, pentru ca masurarea IQ-ului nu este tocmai o stiinta exacta ), nu pot demonstra o relatie cauza-efect. Asta pentru ca oamenii care traiesc in zone unde apa este fluorizata pot fi expusi si la alte substante care pot influenta dezvoltarea cognitiva.

In plus, cel mai mare studiu pe tema asta a descoperit ca IQ-ul fetelor nu a fost afectat deloc, ceea ce ridica si mai multe intrebari asupra cauzalitatii (nu exista nimic care sa indice ca fluorul ar trebui sa afecteze baietii in mod diferit decat afecteaza fetele)

Si in cele din urma, chiar daca exista intr-adevar o relatie de cauzalitate intre fluorul din apa si scaderea nivelului de inteligenta, nu exista nici o dovada ca la mijloc este o conspiratie pentru a scadea intentionat nivelul de inteligenta al populatiei.

Cat despre Alex Jones si ale lui teorii, nu pot sa nu las citatul asta dintr-un articol Forbes pe aceasta tema:

"Many communities have long put fluoride in drinking water to prevent tooth decay. But if you Google "fluoride makes you dumb," you'll get plenty of sites advancing unsubstantiated conspiracy theories about how the government is putting fluoride in the water to keep people dumb and docile. Actually, Googling anything such as books or broccoli and "makes you dumb" can return conspiracy theories."

https://www.forbes.com/......tudy-says/

| T0T a răspuns (pentru johnnny123):

Nu poți hotărî tu care studii sunt serioase și care nu. Ele sunt publicate pe domenii guvernamentale, educaționale și respecta metodele științifice de realizare.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3409983/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5629853/
https://www.jiaphd.org/article.asp?issn=2319-5932; year=2015; volume=13; issue=2; spage=116; epage=121; aulast=Kundu
https://scholar.google.ro/......s?/scholar

Sunt multe studii făcute în multe zone de pe glob. Cel din China arată o diferență de 12 puncte IQ.
Lucrurile astea ar trebui să ducă la o cercetare serioasă legată de efectele fluorului care oricum știm sigur că e nociv la o anumită cantitate (există consens).
Cât despre conspirații, iar, irelevant. Sunt conspirații care s-au dovedit reale și conspirații care s-au dovedit false. Ce contează este un efect concret. După vedem dacă e și vorba de vreo conspirație. Nu îl știu pe respectivul, însă m-am documentat de curând despre acest aspect fără să accesez videoclipurile unor vlogeri sau știri de pe WowBiz.

| johnnny123 a răspuns (pentru T0T):

Nu am spus ca decid eu care sunt studiile serioase. Am spus ca pana acum s-a observat o corelatie, dar nu o cauzalitate directa dincolo de orice indoiala.

Iti citez din studiul pe care l-ai trimis chiar tu, si care spune exact acelasi lucru ca si studiul pe care ti l-am trimis eu: "Many of the published studies have methodological limitations, like no consideration for the effect of lead, arsenic, iodine deficiency, socioeconomic status (SES) or nutritional status of the children."

Lasand toate astea la o parte, este o mare diferenta intre afirmatia "Exista indicii ca fluorul din apa poate afecta capacitatile cognitive ale copiilor" si afirmatia "Guvernele lumii pun intentionat fluor in apa pentru a mentine populatiile proaste si docile".

Problema mea era in primul rand cu citarea unui idiot patentat ca Alex Jones, care este un promotor al teoriilor conspiratiilor, face foarte mult rau publicului si se imbogateste de pe urma imbecililor care-l asculta.

Daca-ti faci singur researchul din studii publicate in jurnale medicale si ajungi la propriile concluzii, nu am absolut nici o problema cu asta. Este de laudat.

Dar persoana care l-a citat pe Alex Jones mai sus cu siguranta nu face asta. Iar asta este o problema mai mare decat fluorul din apa.