| NemNUZ a întrebat:

Salut as vrea sa imi spuneti cat de greu e la facultatea de medicia, daca cumva aveti rude sau sunteti studenti/doctori cat de greu este as vrea sa spun ca parinti mei ma pot sustine pe timpul facultatii, am un cap mare cred ca pot memora destul de mult laughing etc... ma intereseaza doar cat de greu este ,cat timp dureaza aceste studii si cum e cu practica la chirurgie e adevarat ca se face practica pe cadavre sad . as fi foarte recunoscatoare raspunsurilor serioase . mersi

Răspuns Câştigător
| SMarius a răspuns:

E ceva de invatat...primul pas e sa intri.admiterea e destul de pretentioasa.in primul an da, se face practica pe cadavre(misto). Facultatea e de 6 ani,dupa faci specializare... Oricum,merita tot efortul, meseria de doctor(doctor bun, care are habar de capu lui) e una sensibila si serioasa!

11 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

La cum scrii, cred c-ai uita bisturiul in pacienti. Iti dai seama cum ar fi sa vezi un cadavru exersand pe un altul. Ar fi strigator la microfon. Culca-te, si pana dimineata iti schimbi parerea. O sa realizezi ca pentru a deveni chirurg nu-ti trebuie doar o buna memorie, ci si o buna indemanare. Ca doar nu bagi bisturiul in om memorandu-i forma coastelor inainte. Ah, da, daca e greu? Cu asta ai dat-o in gard. Te-ai razgandit?

| Hmmmm a răspuns:

La cum scrii, cred c-ai uita bisturiul in pacienti. Iti dai seama cum ar fi sa vezi un cadavru exersand pe un altul. Ar fi strigator la microfon. Culca-te, si pana dimineata iti schimbi parerea. O sa realizezi ca pentru a deveni chirurg nu-ti trebuie doar o buna memorie, ci si o buna indemanare. Ca doar nu bagi bisturiul in om memorandu-i forma coastelor inainte. Ah, da, daca e greu? Cu asta ai dat-o in gard. Te-ai razgandit? Si apropo, la ce film te-ai uitat de curand?

| NemNUZ explică (pentru Hmmmm):

Ok ok am inteles big grin dar se pare ca si tu stai prost cu memoria daca uiti ca ai scris odata raspunsul laughing, SI INCA CEVA daca nu stii citi nu raspunde,, izabelanustiucum la intrebare scrie RASPUNSURI SERIOASE da e prea greu pentru tinelaughing?

| Hmmmm a răspuns (pentru NemNUZ):

Petcj, de-as fi fost in locul tau, intr-o asemenea postura, taceam draq din gura. N-am memorie proasta, am ocazia de-a da n click pana a-mi spune ca mi s-a postat raspunsul, si de asta par dubluri. E vorba de calitatea site-ului, nu de memoria mea. Asta am lamurit-o. Trecem mai departe. Ti-am dat un raspuns mult prea serios, dar tu, cum te-ai simtit atins, ce ti-ai zis, hai sa fiu bou in continuare; nu numai ca mugesc, hai sa si impung. Ce-ai vrea sa-ti spun? Ai memorie, ai parinti, ai bani, du-te la medicina?! Asta ai vrut? Daca da, imi pare rau pentru tine. De o sa mergi, iti spun de pe acum, o sa-mi para nespus de rau pentru viitorii tai pacienti si inclusiv investitiile parintilor tai. Hai, te pup pe meserie.

| SMarius a răspuns (pentru Hmmmm):

Dar problema ta care e? Nu ne nastem medici, devenim medici. Daca vrei cu adevarat un lucru, acel lucru nu e imposibil...

| NemNUZ explică (pentru Hmmmm):

Hmmm nu esti asa de incuiata cum credeam ai dreptate intr-adevar (cu mici excepti :d ) chiar m-ai facut sa rad laughing, esti cumva putin nervoasa :->?

| Hmmmm a răspuns (pentru SMarius):

Auzi, scumpule, nu te nasti medic, dar trebuie' sa te nasti cu indeletniciri de medic. Tre' sa ai acolo nu gram de aptitudine fizica, pe langa stabilitate emotionala (ceea ce ala caruia incerci sa-i iei apararea nu are). Ori daca nu esti stabil emotional, in medicina, risti sa jonglezi cu bisturiul in om precum joaca Mutu la nationala. Daca vreau cu adevarat sa ma fac avocat si nu stiu minti cu iscusinta in fata judecatorului, sa stii ca e imposibil sa devii avocat, indiferent cat ti-ai dori. Pricepi? Nu. Ok. Pa.

| NemNUZ explică (pentru SMarius):

Mersi mult, meriti mai mult de funda tot respectul big grin

| SMarius a răspuns (pentru Hmmmm):

laughing nu e nici chiar asa...

| Hmmmm a răspuns:

Petcj, n-ai cum sa vii cu ironii de astea la mine. Te cumpar, te vand, si intre timp, tu, te declari de nevandut. Hai ca m-am plictisit aici. O ultima replica: pa si bafta in medicina. Incepe cu studierea encefalului, ca echilibru toti ineptii au.

| NemNUZ explică:

Scuzatima am vrut sa spun recunoscator big grin