| anonim_4396 a întrebat:

Ce este mai exact o calatorie astrala? Am un prieten care face ( a facut cu toti prietenii mei, el are 18ani eu sunt cel mai mic din acest grup15ani restul au 17+). El nu vrea sa faca si cu mine ca e riscant si tot povesteste tot felul de lucruri care sunt super SF. Acum sa zicem ca un om nu mai se intoarce din acea calatorie. Un medic, stiinta ce declara ca are acel om? Ca e in coma sau ceva in genul? El mi-a zis ca, corpul e absolut gol in timpul ala... Imi puteti explica voi mai exact toate chestiile astea ca ei sunt prea "protectori" sa imi explice ce se intampla cu corpul in sine nu cu sufletul.

Răspuns Câştigător
| Deny_Denis_2001 a răspuns:

Salut george
Pentru a intelege mai bine controversatul fenomen si experientele ultime care insotesc procesul dedublarii fizice si al calatoriilor astrale, fiinta umana trebuie inteleasa in toata complexitatea ei. Daca te uiti in oglinda, te vezi cu un singur trup. Foarte adevarat, atat poate arata orice oglinda. Cand ne simtim fericiti sau tristi, resimtim totul in suflet. Cand ne rugam sau meditam, spiritul este acela care rezoneaza cu Divinul. Suntem indreptatiti, asadar, sa credem ca omul in deplinatatea lui este alcatuit din trup material, suflet si spirit? Da si nu, am putea spune. Asta pentru ca fiinta omeneasca are mai multe straturi invizibile ochiului neinitiat, nerezumandu-se triadei clasice existentiale.

Universul astral este cel de-al doilea plan al Existentei, desupra sa fiind dimensiunea suprema, sau Planul Cauzal, de unde isi au originea fiintele divine si zeitatile. Planul astral este survolat de fiecare dintre noi, noapte de noapte, cand visam si contiinta noastra este decuplata. Ca rezultat direct, calatorim in multitudinea de lumi cuprinsa de planul astral.

In epoca moderna, invataturile stravechi cu privire la investigarea "Lumilor de Dincolo" au fost intens cercetate in egala masura de catre o serie de cercetatori, initiati si oameni de stiinta. Se pare ca, in perioada Renasterii, personaje precum Paracelsus, Contele de Saint Germain sau Servetus au continuat eperimentele si cercetarile cu privire la descoperirea unei cai de acces intre noi si realitatea invizibila. Mai aproape de zilele noastre, ezoteristi precum Franz Anton Mesmer, Elena Blavatsky, Eliphas Levi, Alice Bailey, C.W. Leadbeater sau Gurdjieff au descifrat in continuare secretele calatoriilor astrale, studiind vechi traditii, hinduse, ebraice, grecesti, islamice, rozicruciene si alchimice. Totul pentru a avea o imagine cat mai clara a planului astral si a imensitatii sale fara sfarsit. Aceasta deoarece la fel cum Universul galaxiilor si planetelor este infinit, tot asa se poate afirma si despre planul astral ca este, deopotriva, invizibil si infinit.

Doctori, te-ar diagonistica ca ai fi in Coma, bineinteles
Sper c-ai inteles...Succes

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru Deny_Denis_2001):

Multumesc pentru raspuns! Dar inca o intrebare daca nu te superi : ce vad in timpul calatoriei este o chestie inventata de creier sau chiar sufletul iese din corp, si poate vedea sa zicem galaxy pe care cu tehnologia nu o putem dar cu sufletul da?

| Deny_Denis_2001 a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Este o chestie iventata de creier
Toata faza este Creierul,Calatoria astrala, are loc datorita lui, ca se decupleaza(sa zic asa) de la corpul sau, si intra in al doi-lea plan paralel
Recomadarea mea ar fi sa nu incerci asemenea chestii
De Iesit, ve-i iesi usor
De Intrat nu ve-i stii niciodata!(deoarece esti singur..Cu entitati Rele, Diabolice.)

| gratargratar a răspuns (pentru Deny_Denis_2001):

E o chestie simpla. Urmareste-ma.
In primul rand "universul astral" nu este survolat de tine (noi) in timpul somnului, ca daca ar fi am cadea cu totii de acord asupra detaliilor comune. Faptul este ca singurele observatii asupra universului pe care le avem provin din cercetari stiintifice. Au existat "calatori astrali" care au incercat sa ofere dovezi asupra veridicitatii calatoriei lor si au esuat lamentabil - exp: Ingo Swann.
Visele sunt fenomene foarte complexe dpdv neurologic. Poate existas si interventie din afara asupra lor (Dumnezeu sau diavol), dar in niciun caz "calatorie astrala".

Daca tu imparti planurile existentei in trei, inseamna ca cele trei elemente din care am fi noi compusi (trup, suflet, spirit) sunt in contradictie si, prin urmare, nu exista o convergenta in procesul creational. Deci nu pot fi explicate nici divinitatile despre care zici tu ca exista in al treilea plan.

Nu este niciunul vrednic, dintre cei pe care i-ai enumerat, a fi numiti "oameni de stiinta". Si Guta compune in fiecare saptamana cate-o piese, dar asta nu inseamna ca e "compozitor". Si cu toate acestea are milioane de vizualizari pe Youtube...

Si, iarasi, nu stiu daca stii ce inseamna "coma". Adica, vrei sa spui, ca intram in mod voluntar in coma? Nu stiam ca se poate...

Dedublarile acestea sunt halucinatii si, nu de putine ori, duc la schizofrenie. Fa o cercetare prin spitalele psihiatrice sa vezi cati initiati gasesti.
Cel mai mare initiat roman (Bivolaru) care ofera si el calatorii astrale (si chiar sexuale) e la puscarie. Ti se pare un individ sanatos psihic? Asa, la o prima privire...

E o singura cale spre indumnezeirea omului - Hristos cel cu Cruce. Voi fugiti de cruce si cautati un shortcut. Din pacate acest shortcut este un shortcut catre Iad. Ingusta este calea si putini apuca pe calea asta... si lata este calea si multi prosti cauta sa o faca ingusta inventand tot felul de ezoterisme.

13 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu exista asa ceva

| RAY a răspuns:

Eu cred ca de la iarba a simtit asa ceva, nu exista asa ceva, nimeni nu zboara nici unde gravitatia ne tine pe toti pe pamant, de ce nu descopera aia o noua planeta in calatorile alea? nu crezi ca stiinta nu ar face cercetari daca ar fi ceva real, nu ar mai da miliarde de dolari pe roboti am zbura cu toti pe gratis

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru RAY):

Total de acord cu tine... Dar iar e naspa ca gen daca fac 2 de odata calatorie, se pot intalni, ca un fel de vis doar ca ei controleaza amandoi visand aceelasi lucru exact la fel.

| RAY a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Nu poate nimeni sa se intarneasca cu nimeni in vise

| minrest a răspuns:

Totul se petrece numai in imaginatie. Mecanismul psihologic consta in faptul ca nimeni nu vrea sa spuna ca i se pare ca nu s-a intamplat nimic in afara de ce si-a imaginat singur, ca sa nu fie considerat incapabil de astfel de experiente.

| SG1995 a răspuns:

E simplu, corpul si sufletul e conectat unul cu altul. Sufletul poate parasi corpul temorar, dar legatura ramane, totusi daca e rupta complet adio tati, desi in calatoriile astrale mai exista pericolul ca corpul sa fie preluat alt spirit, sau in cazuri foarte rare sa mori de-a binelea si nu ma refer la moarte fizica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Isi bate joc de tine.

| gratargratar a răspuns:

Te rog sa citesti
"Jurnalul convertirii" - Danion Vasile
http://www.evanghelismos.ro/......la_hristos

Il gasesti si online. E un fost "calator astral", discipol a lui Bivolaru etc.

| MorganaM a răspuns:

De chestia asta ciudata am auzit in filmul Insidious 1. E un film horror. Uita-te la el si ai acolo explicatiile. Dar e ceva care nu se poate face in realitate si mi se pare foarte urat din partea asa-zisilor tai 'prieteni' sa te ia de prost in asemenea hal angry