| MarianPscu a întrebat:

Salut, cred că întrebarea mea ţine totuşi de ştiinţă. Voi încerca. Tot aud că mortul îngropat va fi mâncat de viermi, dar mie mi se pare ilogic pentru că este bine închis şi sigilat în sicriu, ceea ce înseamnă că nicio insectă nu se poate atinge de el. Întrebarea e, oare se pot dezvolta viermi şi din interiorul nostru sau descompunerea are loc normal, fără intervenţie din partea insectelor?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Lemnul ala nu putrezește? tu ce crezi? descompunerea poate rezulta si din bacterile care sunt in noi

| MarianPscu explică (pentru RAY):

Până putrezeşte lemnul, corpul e deja vai de steaua lui. Eu mă refer strict la viermi, nu la bacterii sau gazele de putrefacţie.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Corpul poate fi "devorat" de viermi dacă mori pe pământ, de obicei în morminte sunt descompuși de bacteriile care se hrănesc din țesuturile noastre moarte, pe care în mod normal le regenerăm. Cum celulele nu se mai reproduc, țesutul consumat nu mai poate fi înlocuit. Și ca fapt divers, chiar acum ești "mâncat" de miliarde de bacterii, dar nu te teme, nu te vor putea omorî...