| Alexandru250201 a întrebat:

de ce unii oameni nu cred in fantome, strigoi, monstri pe scurt nu cred in paranormal dar totusi le e frica de el?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca creierul uman e impartit pe 3 bucati. partea reptileana care se ocupa cu supravetuirea si reproducerea,i este frica de ceva nou,frica amigdala centrul frici partea emotionala iubire,afectiune, socializare si partea rationala gandire, curiozitate, ceea ce ne face diferiti de alte animale, e partea rationala cere timp asa ca noi folosim mai mult partea reptileana si emotionala, de asta ne este frica deci rational nu credem asta

| Holiday a răspuns:

Cum naiba sa-ti fie frica daca nu crezi ca exista?!?

| Sn4k3 a răspuns:

Pai daca le e frica inseamna ca oarecum cred in el.

| SG1995 a răspuns:

Probabil sunt biopolari daca se tem de ceea ce nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde stii ca le e frica? Eu nu cred si nu imi e nici frica, efectiv nu-mi pasa.

| Alexandru250201 explică (pentru anonim_4396):

Pai am tot auzit la diferite persoane

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Eu nu am auzit. Mie mi-e foarte indiferent subiectul. Pot sa stau la 3 noaptea in bezna si sa-mi zici ca-i bau bau in spatele meu, ca n-am nicio reactie laughing

| Balanica12 a răspuns:

Simplu, fiecare are gandirea lui, Stii vorba aia "Nu cred pana nu vad" Eu sincer cred pentru ca am trecut prin multe si am vazut mult, dar degeaba povestec eu daca nimeni nu vede. Asta cred eu, asta-i parerea mea fata de aceasta intrebare. Mersi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Balanica12):

Din moment ce crezi in lucruri de genul asta, e normal ca multe evenimente din viata ta sa le asociezi cu paranormalul, chiar daca sunt 99% sanse sa aiba explicatii logice.

| Balanica12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te contrazic sau nu iti spun ca ai dreptate, dar testeaza pe pielea ta, nu te mai lua dupa filmele tale sau ale altora.
Pune-ti mereu intrebarea : Oare chiar am dreptate sau e doar o iluzie?
Si daca nu am dreptate, cum stau lucrurile de fapt?
Intrebarile astea mi le pun aproape zilnic si ma ajuta enorm de mult sa vad cum stau lucrurile de fapt, fara sa fiu influentat de parerea cuiva, ci pur si simplu sa ajungi la propriile tale raspunsuri pe care le schimbi constant odata cu experienta ca sa zi asa...
O sa vezi ca in viata tii se intampla tot felul de nebunii si de chestii la care nu o sa ai nici o explicatie, dar asta cu timpul. Sper ca am fost curat in exprimare si cred ca raspunsul asta se potrivea mai bine la inceput.

| Holiday a răspuns (pentru Balanica12):

"O sa vezi ca in viata tii se intampla tot felul de nebunii si de chestii la care nu o sa ai nici o explicatie..."

Da niste exemple.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Balanica12):

Ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Balanica12):

Daca as fi influentata de parerile altora, m-as caca pe mine cand s-ar intuneca afara laughing. Toate lucrurile au o explicatie, dar oamenii, din lipsa de educatie sau din lipsa de intelegere a anumitor lucruri, pentru ca nu-si pot explica dpdv stiintific niste evenimente, le interpreteaza ca fiind paranormale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Balanica12):

,,O sa vezi ca in viata tii se intampla tot felul de nebunii si de chestii la care nu o sa ai nici o explicatie, dar asta cu timpul.''

Vezi ca esti de aceiasi varsta cu mine laughing.

| Balanica12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandesti prea mult bro, nu mai sta in casa ca nu-i nimic stiintific acolo, iesi in lume si experimenteaza pe pielea ta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Balanica12):

Ce te face sa crezi ca stau in casa? laughing
Ar fi chiar trist daca nu as gandi.
As gandi prea mult, daca as vedea o umbra pe perete si as crede ca e un spirit care vrea sa-mi suga sufletul.
Eu zic ca daca ai iesi tu in lumea reala, unde nimeni nu da doi bani pe chestiile astea, adica intr-un mediu cu oameni mai rasariti, n-ai veni cu textele din astea la mine.

Ti s-au cerut exemple mai sus, unde sunt?

| Balanica12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Man eu n-am venit cu nici un text, pur si simplu imi exprim parerea fata de lucrurile care se intampla. Cand ti-am spus sa iesi din casa m-am referit sa te duci si sa vizitezi o casa 2"batuite" noapte pe la 3 dimineata si sa vezi daca te inseli. Tineti parerea si am mai spus ca fiecare are gandirea lui nu-i nimeni obligat sa iti asculte tie sau mie parerile. Sunt de acord cu faptul ca nu da nimeni 2 bani pe asta, dar unii oameni isi dedica timp pentru lucruri paranormale si chiar ii pasioneaza asta. In ziua de azi ne infundam prea mult in detalii si complicam lucrurile. Daca vrei sa ai dreptate, ai dreptate! Poate te incalzeste cu ceva. Nu vreau sa-mi pierd timpul aiurea, aici cu tine, ca nu-i cazut.

| Romanul86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii oameni nu cred in fantome, strigoi, monstri dar cred în extratereștri. Deci există extratereștri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Romanul86):

Exista mai multe sanse sa existe viata pe alte planete decat fantome.

| Romanul86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred că extraterești sunt noile fantome, strigoi sau monștri. Plus faptul că OZN sunt de fapt sateliții artificiali luminați de soare, am văzut un film australian în care se zicea chestia aceasta că OZN-urile sunt sateliți.