| TheUnluckyClaudiu a întrebat:

De mult timp incerc sa visez lucid, am incercat tehnica aceea de a sta intins pe spate si sa ma concentrez pe respira, dar nu am reusit. Voi ati avut parte de aceasta experienta? Niste sfaturi? orice

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Minciuni, prostii, cretinisme.
Nu poți obliga corpul să facă ceva ce nu este obișnuit, conceput să facă.

| Donsavas a răspuns:

Cea mai buna metodă e să îți scrii visele intr-un jurnal. E testată de mine si merge.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Donsavas):

Ca sa ai ce invata din visele memorate si scrise intr-un jurnal: este necesar sa-ti extinzi starea de constienta din timpul visarii in starea de veghe, punand antrebari entitatilor intanlite in vis si acceptand doar acele raspunsuri posibile/plauzibile/repetitive.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Repeta pana vei reusi! Atunci cand incepe senzatia de plutire: cauta sa retii ca mai multe detalii. La fiecare reancercare o sa reusesti noi stari de Constienta, pana vei ajunge la stadiul de Somn in statrea de veghe. Succes.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ești sigur că "senzația de plutire" nu este dată de un atac epileptic mai special?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am studiat si experimentat Somnul in staree de veghe. acea "stare de plutire" nu are nimic in comun cu starile epileptice! este momentul in care se pierde constienta presiunii gravitationale. Tu treci prin stari epileptice, dimineata cand te trezesti si inca nu ai control asupra muschilor, sau inca nu-ti simti corpul?!winking laughing laughing laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Aceea se numște "paralizie" nu "atac epileptic".
Știi tu ce e atacul epileptic, doar ești băiat mare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu stiu ce-i atacul epileptic; dar observ ca tu inca nu ai studiat starea de constienta din timpul somnului in stare de veghe. Inca mai ai timp; poate doar asa vei afla ce sens are viata carnala. Sau poti ramane la ideea ca esti doar un rod al hazardului.winking laughing tongue exclus aburelile religioase. laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa putea odata ce progresezi in acest domeniu sa poti visa si cu ochii deschisi, cu alte cuvinte sa ai halucinatii vizuale.