| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa ma dezvolt personal dar si cultural.
Imi recomandati niste carti care sa ma ajute:
-sa fiu mai coeerent in vorbire.
-sa gandesc mai rapid.
-sa ma ajute pentru dezvoltare personala(determinare)
-sa invat despre relatii si ce vor femeile de la barbati.

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa fiu mai coeerent in vorbire

este nevoie de experiența,socializare,asta nu se poate dobândi citind o carte

-sa gandesc mai rapid.

ce sa gandesti rapid? asta tine de genetica, antrenament mintal =sa inveti,sa fii curios, sa ai motivatie, sa folosesti gandirea critica, din nou se dobandeste in mod activ

-sa ma ajute pentru dezvoltare personala(determinare)

nici o carte nu te va dezvolta niciodata

-sa invat despre relatii si ce vor femeiile de la barbati.

fiecare vrem, simtim ceva diferit nu suntem toti la fel

| sierra1 a răspuns:

In ce clasă ești?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Am terminat liceu...dar ce relevanta are happy? la orice varsta ai dreptul sa inveti.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"la orice varsta ai dreptul sa inveti."
categoric da. Fă o facultate - e mai utilă decât intrebări cu schepsis pe aici

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

și dintr-o dată va gândi mai rapid?

| anonimg a răspuns (pentru sierra1):

Pai nu spunea cineva despre cei ce citesc astfel de carti ca sunt spalati pe creier? ^_^
Uite deci ca dintr-o data se va spala creierul cu aceste carti. Cine nu vrea sa isi curateasca creierul, sa ramana in continuare asa cum este.

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

"spunea cineva despre cei ce citesc astfel de carti ca sunt spalati pe creier? ^_^ "

cine a indrăznit așa ceva?

| anonimg a răspuns (pentru sierra1):

Sunt multi oameni. Dar nu este frumos sa dau nume. Nici nu este bine ca sa retin numele acestor persoane ca pe ceva negativ.
O multime de oameni o urasc/vorbesc de rau pe scriitoarea Ellen White, din pricina ca vorbeste in mod direct despre bine si rau, si condamna raul -rau care se afla in noi.

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

Parcă ai cita din operele vreunui fascist

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Acum totusi sa comentez ca vad ca miroase a inteligenta pe aici.
''. Fă o facultate - e mai utilă decât intrebări''
Pai nu facultatea te ajuta, ci cat de mult studiezi tu ca persoana. Adica cei care se duc odata pe saptamana la facultate imi spui tu ca sunt mai inteligenti decat persoanele care citesc si studiaza acasa?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, stai acasa si studiaza.

O faci degeaba!
Ba nu, greșesc, poate te ajuta se faci un rebus cu cinci secunde mai repede.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand un individ nu are capacitatea sa invete (invete, nu toceasca) nici acasa, nici in facultate, automat se va vedea superior in momentul in care e cu diploma in mana. Dar daca nu stie ce e ala studiu individual, evident ca nu va intelege in veci cum anumite diplome sunt bune doar pe post de hartie igienica happy Ma rog, imi dau si eu cu parerea acum big grin

Pentru cel ce a pus intrebarea:
"An introduction to critical thinking and creativity" - Joe Y. F. Lau
(E nice ca are si exercitii)

Nu e chiar ce s-a cerut, dar cred ca toata lumea ar trebui sa stie ce scrie acolo.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Stai linistit/a ca am fost la facultate si mi se pare o porcarie. cel putin la noi, in afara tarii nu stiu cum e.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

" ElKarlos a întrebat: Salutare, credeti ca m-ar ajuta DACĂ as face facultate"

nu-i o rușine să n-o ai (facultatea), rușinoasă e minciuna

| Teffan a răspuns (pentru anonimg):

Mulți o vorbesc de rău pe Ellen White din cauza dogmatismului creștin.
Nu vorbi despre bine și rău ca și când ar fi vorba despre ceva generalizat.Cu toții știm ca polaritatea bine-rau la tine și la ellen white este relativizata la creștinism. White plaseaza conceptul de bine și rău in dogmatismul religios, generând o încleștare spirituală, nicidecum liberare. Nu are nicio legătură cu dezvoltarea personala, ci cu distrugerea progresiva, interioara a ființei umane.
Dacă i-ai recomandat astfel de cărți, îl vei avea pe conștiință pe autorul întrebarii.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Draga, Am zis ca nu m-a ajutat! Nu descurajez sa nu faci facultate, dar in Romania e la pamant sistemu de invatamant! Asta e parerea mea!

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"in Romania e la pamant sistemu de invatamant! "

știi vorba aia cu vulpea și strugurii?

| anonimg a răspuns (pentru Teffan):

Numai când vom cunoaște cu adevărat stricăciunea naturii umane, atunci vom vedea că eforturile pentru îndreptarea noastră nu sunt decât "o gâdilare a firii" pământești. Lipsa de educație și de autoeducație se găsește din plin. Și asta se întâmplă din pricina că nu cunoaștem ființa umană și fiecare își formează o judecată proprie cu lucruri adunate de pe unde am apucat fiecare. Dar asta nu înseamnă că o astfel de judecată/cunoaștere este și cea mai bună. Dacă nu luptăm împotriva defectelor proprii de caracter, atunci nimeni nu va lupta împotriva lor; dar alții se vor lovi de ele și nu ne va plăcea urmările.
Am auzit pe alții că... ce este cu atâta sensibilitate?! Dar noi trebuie să devenim sensibili, și bineînțeles în sensul bun. Pentru că există și o sensibilitate denaturată.
Uite un exemplu. Eram zilele acestea în Kaufland, și stăteam la coadă. În spatele meu după 2 persoane auzisem gălăgie. Două femei (mamă și fiică) se înghesuiseră în femeia care stătea în fața lor. Femeii acesteia nu i-a plăcut că era înghesuită și s-a luat de celelalte două.
Acum, era femeia aceasta prea sensibilă, sau celelalte două erau needucate? Care dintre părți avea judecata cea mai bună?
Ori dacă le spuneam celor două că doar vitele se îmbulzesc, aș fi fost mai bun decât ele?
Noi ne naștem și trăim într-o natură care ne trage mereu și mereu în jos. Și această natură nu-și i-a niciodată vacanță ca să zicem că există vreo perioada în care să ne mai slăbească puțin. Nu ține cont nici de vârstă. Toți copiii, oricât de plăcuți sunt ei prin drăgălășenia lor, se nasc egoiști și răi. Și dacă nu depunem eforturi constante pentru a ne îndepărta defectele de caracter, atunci nu am făcut nimic. Ba încă este suficient ca să nu facem nimic și se vor adăuga altele.
Asta pe plan mintal, psihic. Dar ce să mai zic de natura fizică, care, dacă nu depunem eforturi ca să fim sănătoși ar fi mai ferice de vitele care sunt crescute pentru carne decât de noi oamenii. Pentru că acestea sunt îngrijite să nu se îmbolnăvească pentru că nu ar fi fost acceptată carnea lor.
Fără efort, niciodată nu se va construi ceva frumos: nici trup, nici suflet.
Aceasta este cea mai mare și cea mai importantă educație: lupta cu propriile defecte de caracter.
Pe când dezvoltarea personală a gândirii oamenilor se învârte în jurul banilor, ori a statutului social. Nu-i așa: dacă ai bani ajungi în funcții de conducere?
Ori oamenii când aud de educație mintea lor se învârte în jurul educației școlare; sau cel mult doar la expresia "cei 7 ani de acasă". Dar oamenii n-au habar câtă profunzime poate să aibă educația, și că aceasta cuprinde absolut toate aspectele vieții, fără nici o excepție. Chiar mai mult decât ne-am putea imagina noi. Aceasta va continua chiar și în veșniciile nesfârșite.
Și măcar că am trăi pe pământul acesta ca și cum nu ar mai exista nimic mai bun, și tot trebuie să trăim frumos între oameni.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ma plitisesti sincer laughing toata lumea stie ca in Romania facultatiile sunt slabe, si daca ai o diploma, scuteste-ma, nu te incalzeste cateva milioane in plus pe cartea de munca.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Dar iti mai zic ceva, tu nu intelegi adevaratul scop, evident ca daca iti place actoria vei da la unatc, etc. Trebuie sa ai un atu pe care il dezvolti, degaba te duci la facultate sa te dai intelectual, in felu asta te p**i pe ea de diploma.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"toata lumea stie ca in Romania facultatiile sunt slabe" - așa ai decis TU?

incă odată: știi vorba aia cu vulpea și strugurii?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu stiu!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Doar lasa-ma

| StrongHeart a răspuns:

Nu asculta ce zic astia pe aici.
In primul rand,nu conteaza ce citesti, poti sa citesti si alba ca zapada, cititul intotdeauna ajuta la dictie, daca vrei insa sa afli si ce sa spui in diferite situatii iti recomand o carticica mica care iti va fi folositoare, se numeste Abilitati de comunicare de Allan si Barbara Pease.
La punctul 2 si 3 iti recomand cartea "Misca-ti mintea" de Frank Wilde,e despre un neamt care a plecat de jos si ajuns sa aiba mare succes in viata.
La ultimul punct as spune ca experienta e cel mai bun profesor si daca esti coerent in vorbire, gandesti rapid si esti dezvoltat personal, automat vei avea succes si in relatii, totusi sa nu te lasi pacalit, sunt multe persoane false care vor sa abuzeze de bunatatea ta.
Succes!

| Dalmore a răspuns:

Mai repede înveți toate astea socializând, mergând la diverse evenimente culturale etc.

| Digikey a răspuns:

Viteza de gandire te nasti cu ea. Poti s-o incetinesti daca vrei, dar nu poti sa faci overclock.
Iar aia cu ce vor femeile, ai face bine s-o uiti.

| Osneros a răspuns:

Cartile n-o sa te ajute sa faci niciuna dintre cele enumerate de tine. Poti sa citesti cat vrei, daca nu depui un minim de efort n-o sa vorbesti mai coerent, n-o sa gandesti mai rapid, n-o sa fii mai perseverent si nici nu vei intelege relatiile interumane.

| DANNY1004 a răspuns:

Poti incepe cu asta, pentru ca se pare ca ai mare nevoie:

https://www.cartea-mea.ro/carte/gramatica-practica-clasele-1-4--i19127

| anonim_4396 explică (pentru DANNY1004):

Mercii,trebuia sa mai si rad. Dar totusi nu uita, intrebarea e pe bune!

| Dantone a răspuns:

Pe langa alte activitati si socializare iti sugerez urmatoarele titluri:
Ego Is the Enemy de Ryan Holiday
Thinking, Fast and Slow de Daniel Kahneman
The Art Of Talking To Anyone de Rosalie Maggio
No more Mr Nice Guy de Robert Glover

De astfel meditatia e un exercitiu foarte sanatos ce te va ajuta sa te concentrezi. Recomand headspace app sau Sam Harris waking up.
Poti afla mai multe despre asta in:
Altered Traits Science Reveals How Meditation Changes Your Mind, Brain, and Body de Daniel Goleman, Richard Davidson

| anonim_4396 explică (pentru Dantone):

Mercii mult, o sa le notez, si voi incepe sa citesc happy

| lucaluk224 a răspuns:

Eu îți recomand mai bine un curs de actorie.Eu sunt la un liceu pe profilul asta si îmi place foarte mult.Te dezvolta foarte mult, inveti sa ti cunosti limitele etc.