| florin926481f a întrebat:

Salutare, lumea in care traim e foarte ciudata si plina de mister asa ca vin cu un subiect care pe unii o sa ii deranjeze iar altii imi vor raspunde.
Din ce am citit pe internet oamenii de stiinta distrug miturile cum ca ar exista fiinte cu puteri supranaturale, mitologice cum ar fi vampirii, varcolacii, vrajitoarele si nu ca as avea ceva impotriva cu descoperirile lor dar totusi nu cred ca totul sta in stiinta, eu de obicei ma documentez foarte mult pe anumite subiecte si din ce am citit si vazut continui sa cred in existenta acesor fiinte, undeva in lumea asta ele exista si cine stie, poate candva se vor arata.Sunt singurul "nebun" care crede in asa ceva? M-as bucura daca ati raspunde cu parerea voastra, toate argumentele sunt bine venite.Multumesc!

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ăia nu sunt părinti. Sau asa vrei tu sa crezi, ca ei sunt niste demoni, daca nu fac cum vrei tu.

| Simpatic a răspuns:

Nu exista pustiule asa cevawinking
cred ca exista in schimb o fiinta superioara tuturor si la toate lucrurile, crestinii Il numesc Dumnezeu, este Divinitatea care stapaneste acest Univers.
Dar monstri nu exista...decat oameni care se comporta precum monstri.
Oamenii de stiinta sunt impartiti si ei in tabere din punct de vedere al credintei, unii cred in Dzeu altii nu!

| florin926481f explică (pentru Simpatic):

E parerea ta ce sa zic, si nu zic ca nu cred in Dumnezeu dar incerc sa privesc totul in ansablu, daca ti ai pune niste intrebari poate ai intelege.

| Simpatic a răspuns (pentru florin926481f):

N-am ce intrebari sa-mi pun, crede-ma daca existau stiam de ei, eu fiind pasionat de mitologie antica si de lucruri oculte, dar asa ceva chiar nu exista! trebuie sa intelegi ca mitul vampirilor a inceput de la cartea lui bram stoker DRACULA aka Vlad Tepes, de acolo au aparut tot felul de destepti care au mai modificat pe ici colo si s-a ajuns la Vampirul Lestat, de aici vampirii au capatat nu doar forte fizice supraomenesti : rapiditate, viteza, forta fizica cat 100 de barbati dar au inceput sa aiba si puteri de cucerire fizica, senzualitate, simturi precum miros mai dezvoltat decat al cainilor etc de aici nu fost decat un pas si folclorul a creat o alta categorie precum varcolacii, daca vampirii puteau fi tinuti la distanta cu apa sfintita, cucifix si usturoi si ucisi cu o tepusa de lemn infipta in inima, iata ca varcolacii aceste fiinte de o forta mai mare decat a vampirilor dar si mai hidosi fiind creaturi cu blana, acestia din urma puteau fi ucisi cu un glonte de argintwinking
Sunt povesti care-mi plac dar nu incurca lucrurile ca si cum ar fi reale.
Este adevarat ca toate astea au si o baza stiintifica exista si au existat persoane care nu pot vedea lumina soarelui, pielea lor fiind alba ca neaua, o boala rara la care expunerea la soare poate fi fatala, asa cum exista persoane care au o hipersecretie si le creste par peste tot si in cantitate mare si foarte rapid, iarasi o boala rara, de aici si pana a spune ca unii sunt vampiri si altii varcolaci nu a fost decat un pas.
Pe de alta parte vrajitoria este altceva, poate fi o practica oculta invatata prin viu grai de la un maestru de catre ucenicii sai, vrajitoria la modul general poate face parte din marea familie a stiintelor oculte.
Tu te-ai referit la vrajitoare ca acele fiinte mitologice, hidoase, care zboara cu ajutorul unei maturi, cele care practica magia neagra etc
Iarasi este ceva inventat.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Simpatic):

Spune mai mult despre fiinta superioară si de ce crezi ca exista. Mi se pare interesant. Eu sunt de parere ca nu există nimic, doar pură întâmplare și fenomene naturale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru florin926481f):

Bai Florinele, de ce-i eronat raspunsul meu? happy

| RoCkKiD a răspuns:

Evident ca nu esti singurul nebun, sunt aproape 7 miliarde de oameni pe planeta, roice idiotenie ai debita sigur exista cateva sute d eoameni care le-au debitat inaintea ta.

Acum, am dubiile mele cand zici ca te documentezi bine. Cam cum te documentezi tu? happy

| doctorandus a răspuns:

Cate articole din Nature, Science sau PNAS ai vazut tu care demonstreaza ca nu exista elfi si zane?

| anonimg a răspuns:

Tu ai nevoie de cartea aceasta ca sa descoperi adevarul despre aceste fiinte: https://www.viatasisanatate.ro/adevarul-despre-ingeri

| Holiday a răspuns:

Din pacate nu esti singurul nebun. Fara ghilimele.

| Donsavas a răspuns:

Vrajitoarele erau considerate niste femei cu puteri magice, ce sfideaza legile naturii. Din fericire, nimeni nu poate sa schimbe legile naturii.
Vampirii sau varcolacii erau acei canibali care inca exista si astazi.

| Ineys a răspuns:

Nu exista asa ceva. Parerea mea e ca te uiti prea mult la SF.

| Alverto a răspuns:

Eu sunt neutru frate, ca și în cazul extraterestriilor

| Theo94 a răspuns:

"...si din ce am citit si VAZUT..."
Unde si ce ai vazut? (daca chiar ai vazut)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista fiinte supranaturale, de exemplu parintii mei sunt niste demoni malefici.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti traiasca parintii, ca nu-ti vor răul. Daca tu crezi ca acum sunt demoni, peste cativa ani, vei vedea cât ai gresit.

| Andrei200202 a răspuns:

Ba nu. Lumea in care trăim după părerea mea este foarte simplă.
Nu cred in asa ceva, sunt doar povesti inventate pentru copii la care mai pun botul si adulții.

| AwGenetix a răspuns:

Din pacate chiar exista si vrajitoare si vraji si cei vrajiti. stiinta respinge de fapt tot ce nu poate explica. inclusiv pe Dumnezeu.

| UnLupSinguratic a răspuns:

Eu am vazut varcolaci,intr-o zi in care eram singur in padure,am vazut un om care parea ciudat,si m-a auzit dar a continuat sa mearga,dupa aceea a inceput sa fuga,am inceput sa fug si eu dupa el,si la un moment dat a urcat sus in padure(alergam pe un drumulet de padure)
si eu am urcat dupa el, si dintr-o data m-am uitat in sus si nu am mai vazut nici un om, decat in depardare un lup normal care alerga.
eu cred ca omul acela era varcolac!
nu mint sau fac vreo gluma
m-am documentat super mult, si am vazut locatii abandonate in padure, cu semnul triskelion, si din cate am am aflat cand am cautat:real werewolf symbols acesta se afla printre ele
si eu tocmai ce gasisem acest semn sculptat in piatra pe perete
(eu am casa fix langa o padure maaare, in franta)
Sper ca te-am ajutat
Spor?