| anonim_4396 a întrebat:

Stupoare stupoare stupoare! de 3 ori stupoare, niste cercetatori norvegieni care s-au scufundat la o adancime de 12 km in ce mai adanca gaura de pe pamant Groapa Marianelor au descoperit niste tablete cu scriere veche in care s-a descifrat pina acum ca nu toti copii lui Adam si Eva erau frati de tata, asta unde se explica si faptul ca Abel era alb si |Cain negru, ce parere aveti despre asta?

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ce spui tu e floare la ureche, poftim aici stupoare, niste cercetatori chinezi a forat in pamant cativa ani si in final a ajuns in fundul unui tomberon si a descoperit acolo printre altele si doua papusi Barbie, una neagra si cealalta blonda.

NOname
| NOname a răspuns:

De unde e această nevoie a omului de a crede în povești și a le mai căuta și explicații, făcând o paralelă între real și imaginar?

| Apache a răspuns (pentru NOname):

Deoarece ne atrage necunoscutul?
Un om prefera sa traiasca in propriul adevar inventat decat sa traiasca intr-o lume pe care nu poate sa si-o explice...

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, știu, sunt nesimțit, dar pe bune-acum: Ce-i cu porcăria asta de mod de gândire?
Sau, cum ar zice-o norvegianul... hva faen er denne jaevla dirtte?
Fii serios omule, pe bune.
Sau, dacă tu ai senzația că ești deja serios, ai face bine să vii cu niște articole pe bun, peer-reviewed și cu niște studii pe bune ca să-ți susții afirmațiile - și asta înainte de a ne întreba pe noi ce credem.

Salam alekum.

Apache
| Apache a răspuns:

Pacat ca numai 3 persoane s-au scufundat vreodata in Groapa marianelor
Un american si un elvetian care au coborat in 1960 :
http://en.wikipedia.org/wiki/Bathyscaphe_Trieste
Si james cameron in urma cu cateva saptamani.
Dar imi place imaginatia;)

| harciog a răspuns:

Nu stiu de ce dar iar mi se pare un mod de a manipula multimea.Nici nu puteau fi gasite in alta parte si, de atita timp acolo, in mod sigur se cunostea si scrisul.

| NoChanceForUs a răspuns:

Stupoare,nu-mi pasă. Dacă vroiam povești, citeam Petre Inspirescu, dar se pare că S/F a preluat rolul.

| Dumnezău a răspuns:

Stupoare: Cain si Abel n-au existat!
Stupoare: Adam si Eva nu au existat!
Stupoare: Biblia minte cu nerusinare!
Stupoare: Halesti minciunile Biblie si ale religiei ce o crezi pura si adevarata, de parca ai fi o protozoare non-cerebrala!

| Polaris a răspuns:

Lovendal, iar vinzi bomboane ilegal copiilor?

| Kaℓi a răspuns:

Oh, da!
Probabil le-a plantat acolo Cameron.
http://science.hotnews.ro/......laneta.htm

| Kassandra1408 a răspuns:

Ai un link pe care il poti posta aici?

Nu am gasit nimic de genul pe internet. Poate doar cateva teorii ale conspiratiei legate de extraterestri si de proiectul Blue Beam...
In orice caz, iti recomand sa citesti despre gnosticism si legatura dintre Cain si Abel. ( ar fi doar frati vitregi, ceea ce ar explica diferentele fizice, dar mai intrigant este cine e cu adevarat tatal lui Cain. Si cum povestea lui a fost complet reinterpretata de crestinism in favoarea bisericii.)

Poti incepe de aici: http://theforbiddenreligion.com/cain-the-inmortal.htm

| SentimentalConsil a răspuns:

Vecine vecine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa este. Cica cercetatorii au supus tabletele unui cimp electromagnetic, iar acestea au inceput sa vibreze. In felul asta, au putut sa auda vocea lui Adam, care povesteste ca Eva il insela cu "omul galbejit" (referire la rasa mongoloida).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba? pe abel, l-au facut ziua.pe cain l-au facut noaptea, si stateau si cam aproape de foc, ca era cam frig in pestera.de aia a iesit mai intunecat la culoare.dar amandoi erau ai lor.

| iKronstadt a răspuns:

Cred că erau tablete Samsung big grin

| Hombre a răspuns (pentru iKronstadt):

Nu, erau tablete viagra.