| Scarbo a întrebat:

Teoria evulutionista(darwinista) spune ca totul este la intamplare, organele sunt asemenea unor plasmuiri izolate, care, disperate n-au nici un rost, nici o finalitate, si care din pricina nonfinalitatii lor, vor fi de fapt nimicite de conditiile naturii.

Sau

Teoria lui Aristotel care spune ca totul are un rost, totul tinde spre ceva.
extongueiatra tinde spre centrul pamantului.
extongueasarea tinde spre cuibul ei.
extonguelanetele tind spre ele insele.

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ma tem ca Teoria Evolutiei nu spune asa ceva.
Teoria Evolutiei nu studiaza rolul organelor si chiar daca ar face-o, in mod clar nu ar afirma ca nu au nici-un rol, ele avand evident un rol biologic, ca de aia exista. Poate organele vestigiale nu au nici-un scop, insa restul au.

Cat despre "scop" inteles in sens filosofic, cu asta se ocupa, ai ghicit, filosofia, nu stiinta.
Deci "Care e scopul filosofic al organelor?" e intrebare filosofica.
Realitatea functioneaza in conformitate cu o serie de legi precise, iar fiecare fenomen este in concordanta cu acestea.
Ca legile astea fizice nu au nici-un sens, sau ca au, intram iar pe taramul filosofiei.

| Scarbo explică (pentru Inferno):

Filozofie+stiinta=metafizica.

| sabin89 a răspuns:

* organele sunt disperate?

| RAY a răspuns:

Cum sa fie o pura intamplare faptul ca 2 iepuri unul negru si altul alb in artica si doar unul supravetuieste cel alb logic asa rasa celor albi merge mai departe e asta o intamplare?
de organe are nevoie orice indivit fara ele nu ar putea supravetuiti ba si ele conteaza ba chiar evolueaza
dupa cum vezi teoria evolutiei e un joc al sanselor in care totul conteaza, teoria este insotita de dovezii precum testul adn, fosile si multe experimente unul foarte popoular sunt caini facut de noi sau legume etc

| a3e6u9 a răspuns:

Selecția e opusul întâmplării și selecția naturală e baza teoriei evoluției. De ce crezi că se cheamă "selecție naturală" în loc de "întâmplare naturală"? happy