| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Tu eşti oglinda ce reflectă lumea sau lumea e oglinda ce te reflectă pe tine? Argumentaţi-vă răspunsurile.

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Cred ca e vorba de cauza si efect aici. Poate fi.
Atunci cand mesajul tau catre lume, catre exterior, e negativ, feedback-ul din partea lumii e negativ.
Cand exteriorul iti transmite un mesaj pozitiv, atunci interiorul tau(tu) trasmiti inapoi aceeasi stare pozitiva.

Cu mici exceptii, normal.
Nu intotdeauna cand cineva primeste ceva bun din exterior si raspunde la fel.
Si invers. Nu mereu cand dai ceva bun primesti altceva tot bun.

--Sau se mai poate referi si la momentul cand vezi lumea in functie de starea de spirit pe care o ai. Vedem lumea asa cum suntem si nu cum e ea de fapt.
Asta era un citat.

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că şi una, şi alta, în funcţie de situaţie.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru NOname):

Pot fi două oglinzi, una care arată întâmplări, şi cealaltă care arată acţiunile care au generat acele întâmplări?

| NOname a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pot fi două situaţii: una în care lumea este reflexia ta şi alta în care tu eşti reflexia lumii (suntem trataţi de alţii aşa cum îi tratăm şi îi tratăm aşa cum ne tratează, gen - un cerc de evenimente interconectate).

| Kaℓi a răspuns:

Sunt suficient de modesta incat sa nu-mi imaginez ca lumea e o proiectie a eu-lui meu, si suficient de opaca incat sa pot filtra reflexiile lumesti care nu mi se asorteaza.
Nu cred ca am "prins" exact sensul intrebarii tale.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Kaℓi):

Nu e nici un sens, mie imi place libertatea de exprimare, poţi interpreta cum doreşti orice întrebare de a mea.

| Kaℓi a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ok! o sa tin cont de asta.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cea ce se intampla in exteriorul tau, este o reflectie a cea ce se intampla in interiorul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred asa de mult in scaunul asta de sub fundul meu incat el chiar ma tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. E greu sa spui ca lumea e oglinda care te reflecta pe tine sau tu pe ea, pentru ca lumea asta e alcatuita din tot felul de oameni cu preferinte si caracter mai mult sau mai putin asemanatoare.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Eu sunt Dumnezeul vostru!

| BeyondTheDarkSun explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Să trăiţi! Şi T-Rex ce zicea? laughing

| BeyondTheDarkSun explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Văleu,nu-mi spune că i-a dat moaşte de sfinţi! Înfiorător.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Cred că de-aia au dispărut dinozaurii, că-i lăsase God înfometaţi, şi dinozaurii au prins aripi şi s-au năpustit către cer, să manânce urechile sfinţilor şi îngerilor.Şi aşa D-zău a recurs la măsuri drastice, şi au murit dinozaurii.

| contαbαndonαt a răspuns:

"Me think we here!"...

| JucărieLEGO a răspuns:

Nici una, nici alta. laughing Lumea e formata din oameni diferiti.

| atraiptatipovestiviata a răspuns:

Lumea e oglinda care ma reflecta pe mine. Eu am propriile trasaturi, calitati, defecte, trairi, crezari etc pe care mi le asum si le vad asa cum sunt ele. (cred!) Lumea insa ma reflecta in oglinda asa cum vrea ea, indiferent de cum sunt eu si de ceea ce fac. Sunt ca o reflexie a lumii, pentru ca de multe ori incerc sa ma modelez dupa cum ar vrea lumea sa fiu pentru a nu fi criticata, gresit inteleasa, insa nu este un lucru bun.

Oricum ai fi tu sau lumea, reflectarea in oglinda e gresita din partea amandurora, nu este o reflectare ce exprima realitatea.

| cezar11 a răspuns:

Si una si alta