| Rouasima a întrebat:

Un joc de imaginatie pentru TOTI:
Cum ar arata in mintea voastra, Biserica perfecta? Incepand de la traditii, obiceiuri, oameni ( exterior si interior ). Spuneti-mi si cu ce ati inlocui anumite lucruri ( cei care nu sunt de acord cu inchiarea la icoane, sarutatul mainii preotului, etc. ). Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Chαяtreux a răspuns:

Caldă şi primitoare. Plină de oameni capabili să înţeleagă şi să accepte diversitatea, care să nu se holbeze la tine. Să fie linişte. Fiecare să se roage pentru el. Tradiţiile le-aş îmbina cu naţionalitatea. Poate că ar fi mai mulţi oameni care şi-ar iubi şi respecta ţara dacă biserica ar face ceva în această privinţă. Să lase oamenii liberi, fără ameninţări gen "o să mergi în iad". Fiecare e liber să facă singur alegeri.
Să nu mai arunce în cârca satanei tot ce nu cunoaşte.
Despre icoane nimic de spus, este o chestie psihologică. Unii oameni se concentrează mai bine având o schiţă, o imagine, un obiect în faţă. (eu de exemplu când uit ceva trebuie să privesc pe un fundal alb, pe care să nu văd nimic. Aşa mă concentrez mai bine, şi mi amintesc)
Pupatul mâinii mi se pare un gest care doreşte a arăta inferioritatea noastră faţă de preot. Ceea ce mi se pare total greşit. E la fel ca mine, ca tine şi ca restul. Aş putea delira la infinit. În mare, nu aş vedea-o ca pe ceva care vrea să te conducă, să-ţi spună ce să faci, ci mai degrabă ca pe ceva care te ajută să depăşeşti momentele grele, ceva care te ajută să te regăseşti.
Acest exerciţiu de imaginaţie a fost şmecher laughing

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Cum ar arata in mintea voastra, Biserica perfecta? "

Inexistentă?

| CoquineNoire a răspuns:

Biserica perfecta pentru mine ar fi cea daramata.
ah si sa fie si EmaS in ea.
daca ziceam inexistenta, pai nu mai existau credinciosii sub daramaturi, si implicit, nici EmaS.

| milan9 a răspuns:

Biserica în care preoţi şi mireni să-i respecte învăţăturile ireproşabile apostolice şi să nu se abată de la acestea...

Tot ce în mentalul colectiv se reproşează Bisericii, se reproşează de fapt în mod greşit Bisericii...

Cauza "dereglărilor" o constituie de fiecare dată ABATERI de la învăţăturile Bisericii, făcute de preoţi sau credincioşi...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ce a lasat Hristos si nu are Biserica? Nimic nu s-a pierdut.
Dar dacă şi oamenii ce-şi spun creştini şi ortodocşi ar respecta ceea ce le recomandă Biserica, atunci ar fi raiul pe pamant... happy

| Lizzu a răspuns:

Sa nu fie plina de AUR si de covoare scumpe de mii de euro.
Nici de icoane placate cu aur si nici de candelabre de cristal.
--Sa fie o incapere simpla si modesta. Scopul ei este acela de a primi oamenii si nu de a li se expune in toata splendoarea ei.

--Preotii sa fie umili si modesti.
Sa nu aiba masini scumpe cand altii mor de foame.
Sa aiba un pic de bun simt si obraz si sa ajute omenirea cu vorbe bune si inteligente.
Sa aduca pacea in lume si intre oameni si nu sa aiba doar un singur gand EGOIST : banul.

Dar asta poate intr-un univers paralel...

| ErrorFound a răspuns:

Biserica perfecta pentru mine, pentru a fi perfecta trebuie sa nu existe.

| greyhound a răspuns:

Ca la catolici, minus cerseala

| Miauti a răspuns:

O caldire piramidala, in care sa fie aruncati oamenii pentru sacrifici. Ia odata pe an sa fie sacrificata cate o virgina (daca o sa mai existe).
in fiecare weekend sa fie fecioare dezbracate si sa cante la trambite. Iar inceputul saptamani sa fie tras in teapa cate 1-10 criminali, hoti, violatori...

Interiorul sa fie alb ca sa se vada sangele spoit.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

"Cum ar arata in mintea voastra, Biserica perfecta? "

Ioan 8:31, 32 - Isus le-a mai zis iudeilor care îl crezuseră: „Dacă rămâneţi în cuvântul meu, sunteţi într-adevăr discipolii mei. Veţi cunoaşte adevărul şi adevărul vă va elibera".

Ascultarea de Cuvântul lui Dumnezeu trebuie să fie principala preocupare a adevăraţilor creştini.

| Maxim96 a răspuns:

Credinciosii si preotii sa pastreze intocmai dogmele sfintilor parinti.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Dar anume acest lucru se și întâmplă, în dauna celor lăsate de Cristos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar despre oameni ar trebui sa fie.
Sa cunoasca ca iubirea si dreptatea duc la fericirea tuturor.
Nu este nevoie de biserici, traditii si obiceiuri.
Toti sa se ajute reciproc si sa evolueze in tehnologie si gandire.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo, Synnad2K.
Admir ceea ce ai spus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Cred ca doar atunci va avea un scop adevarat omul.
Altfel ramanem niste plante care rasar si dispar la perioade de timp.
Iti dai seama ce inseamna o astfel de societate?
Negativismul nu va putea exista sa termine psihic o gramada de oameni atat timp cat nimeni nu iti fura din bucata de paine.
Opusul acestei povesti va fi adevarul din viata noastra si anume Dictatura Mondiala.
Poate si niste colonisti tinuti in rezervatii cu soldati pentru mentinerea "pacii" pe alte planete.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pare totul cam SF...
Credeam ca SF-UL e interesant dar cred ca e deprimant. Mai ales in cazul asta.

| BlackSulphur a răspuns:

Biserica perfecta? Sper ca glumesti.

| Mikhtarian a răspuns:

Cum este cea crestina ortodoxa.
Dar nu prea sunt de acord cu unii preoti, desi nu am ce sa zic, nu judec ce nu cunosc, dar unii se lefaiesc grav in aur, cand Iisus a spus ce-a spus.
Doamne iarta-ne.

| Aiwendil a răspuns:

Nu am nevoie de o biserica perfecta ca sa cred in Dumnezeu.Credinta adevarata vine din sufletul tau, tu il simti pe Dumnezeu ca e cu tine si exista.

| Dumniezău a răspuns:

In mintea mea asa ceva nu ar exista si nici nu va exista.

| Polonic1 a răspuns:

Biserica este cea mai inutila cladire a unei societati.

| DamnedShadow a răspuns:

Biserica perfecta? O gluma. Oamenii ar trebui sa fie liberi sa creada in Divinitate, sub orice forma simte ca e mai aproape de sufletul lor, fara prejudecati sau comparatii, fara materialism si limitari. In prezent biserica e exact opusul moralitatii... cel putin asa cred eu.

| Achtor a răspuns:

Slujba nu ar tine mai mult de 1 ora, s-ar citi din biblie, oamenii s-ar impartasii, muzica, niste statui si icoane cu fete sfinte si atat...