| Robert030 a întrebat:

Voua nu vi s-a parut vreodata ca exista o lume pe care doar noi (cei constienti si destepti) o intelegem? Muzica, cartile, mersul lucrurilor, locurile in care mergem, modul in care vorbim, faptul ca ne bucuram de viata si suntem politicosi, totul ne separa de cei inconstienti care nu se gandesc decat la crime, la lucruri rele, injura, nu gandesc, se dau mari, fumeaza, nu asculta.
De exemplu, cei constienti inteleg muzica, in timp ce cei inconstienti o asculta pentru ritm sau pentru ca suna mai dur si daca e in romana si are si injuraturi e perfecta!
Nu spun ca cei constienti nu asculta rap, dar sunt constienti de ce asculta rap, ce inseamna muzica si care e mesajul.
Poate ca si voi ati observat vreodata asta... oricum, voi ce credeti ca e asta si de ce se intampla asta?
Noi ca si ei am fost "expusi" la alte specimene de-astea de "$mekeri", insa am ramas asa cum suntem azi happy

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt prea inconştientă ca să cred ceva.

http://i.imgur.com/FrP3T.jpg

| anad a răspuns:

Si Ion Creanga a spus "Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj".

| corolav a răspuns (pentru anad):

Chiar dacă a spus așa ideea era probabil alta.
Bădița Ion, la vremea cînd ajunsese și el a înțelege cam cum stau lucrurile pe lumea aceasta, îndeajuns de hîtru, cum e de multe ori omul din popor, era conștient de faptul că educația sa nu e una de cel mai înalt nivel ( dacă era să se compare cu un Maiorescu, să zicem) dar față de mulți alții din preajmă-i era îndeajuns încît să se încurajeze că de la el în jos sînt destui care erau cu adevărat proști. Sau, mai degrabă zis, neinstruiți.

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti a răspuns (pentru anad):

M-am razgandit, mi-am anulat raspunsul.

| Mădă0611 a răspuns:

Chestia e ca toti cred asta, toata lumea crede despre celalalt ca e prost, si cel prost crede despre ceilalti ca sunt prosti, el fiind singurul inteligent laughing, asta pentru ca fiecare percepe lucrurile altfel, fiecare are alte ganduri, alte idei, alte gusturi, alte adevaruri, si daca detine un adevar pe care ceilalti nu-l vad, e clar, el e inteligentul, ceilalti sunt prostii.

| Robert030 explică (pentru Mădă0611):

Totusi nu poti sa compari cele 2 tipuri de oameni de mai sus...
Nu exista o granita exacta intre oameni, dar poti sa iti dai seama daca cineva e constient doar ascultandu-l cum reactioneaza si vorbeste, asta il da de gol mereu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Robert030):

Toti gandim, unii mai mult, altii mai putin, fiecare in directia in care ii sunt interesele. Pe unii ii intereseaza sa simta muzica, pe altii sa fie acceptati intr-un grup, aici doar ei stiu ce ar avea de castigat, lumea lor e asa si sunt constienti de ea, nu si de a noastra, asa cum noi suntem constienti de a noastra si nu de a lor.

| Wøodenpints a răspuns:

Şi crezi că faci parte din elită doar pentru că ai găsit oameni mai proşti decât tine?

| corolav a răspuns:

În altă ordine de idei, pentru că a venit vorba de muzică, am descoperit, pe YUOU TUBE o nebunie de piesă, a unui compozitor, probabil spaniol.
Se numește „Beethoven*s silence".
E o scurtă capodoperă de vreo cîteva minute.
Mă bucur că am reușit să o descopăr, chiar dacă abia acum.

| Hermaniona a răspuns:

Da.e trist cand te gandesti la idiotii din ce in ce mai evoluati...

| DigiMind a răspuns:

Cine atras concluzia finala, cum ca esti constient si destept? big grin

| luKian24 a răspuns:

Cum a spus cineva : V-ati castigat dreptul democratic sa fiti prosti! laughing