| BucurDavid a întrebat:

1.Cât ar costa pentru a fi schimbați mosfeții de pe placa de baza?
2.Cum pot vedea care dintre mosfeți este defect?
Placa de baza : Foxconn q45m

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este o operatiune foarte migaloasa si fina. Placa se poate exfolia rapid. Nu cred ca se incumeta prea multi meseriasi! La placile de baza se strica condensatorii electrolitici mai degraba decat tranzistorii. Numai daca este un soc electric. Pretul? De unde sa stim noi ce piese sunt acolo? Verificare: http://bit.ly/2IY2Dl2

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Nu am auzit de mosfeți și nu știu ce sunt aceia. Dar oricum, prețul îl vei afla dacă vei merge la un centru de reparații calculatoare. Tot acolo vor verifica piesele de pe placa de bază.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Https://www.gigabyte.com/fileupload/ro/MicroSite/312/images/PowIRstage.html

Sunt un tip de tranzistor ce se afla in etajul de alimentare al procesorului, asigurand un voltaj constant si cu fluctuaj minim.
Fara acest "filtraj al tensiunii" procesorul nu ar putea functiona.

Cu cat sunt mai reci, cu atat mai sus se poate ridica procesorul.