| Emre_Rafael_1985 a întrebat:

1. Procesorul Dual-Core i5 2.4 Ghz cu Turbo Boost de 3.1 Ghz de la Macbook-ul Pro retina de 13 inch(are 8GB Ram si 256GB SSD) e cu mult mai slab decat un procesor Quad-Core i5 2.7 Ghz cu Turbo Boost de 3.2 Ghz de la un iMac de 21 inch(are 8GB Ram si 1TB HDD)?
2. Pe MacBook te poti juca la rezolutii rezonabile de exemplu(1920×1080-Full-HD) si sa mearga cu 40-50fps...sau trebuie sa trec la un iMac pentru aceasta performanta

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Logic ca e mai slab cu pana la 50%.
2. Depinde de joc. Pe imac aveai Intel hd/iris pro sau nVIDIA/radeon? Ca sa iti zic exact laughing.

| DeyCj a răspuns:

Ia ghcici? Care să fie oare mai performant...Un dual core sau un Qoad core.Adică un procesor cu două sau cu 4 nuclee?
Răspunsul este, clat Quad core este mai performant.
Pe MAC poți juca jocuri atât timp cât ai o placă video suficient de performantă și suficienți bani să cumperi jocrile, că MAc-ul nu e Windows să poți fura jocurile.Succes

| Emre_Rafael_1985 explică:

Am intrebat daca este cu mult mai slab... daca pe macbook te poti juca rezonabil la rezolutii destul de mari...m am prins si eu ca e mai bun imacul dar nu renunt la portabilitate cu una, cu doua