| Emre_Rafael_1985 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un mac si am de ales dintre un MacBook Pro Retina 13"big grinual Core i5 2.4 Ghz Turbo Boost 2.9 Ghz, 8GB ram, 256 SSD si un iMac 21":Guad core 2.7 Ghz Turbo Boost 3.2 Ghz, 8GB ram, 1TB HDD
Eu as vrea sa fie portabil dar daca MacBook-ul nu se va descurca bine cu jocurule si poate putin PhotoShop sunt de acord sa renunt la portabilitate.Intrebarile sunt:
1. Ce ar trebuii sa-mi cumpar
2. E diferenta mare intre HDD si SSD?

Răspuns Câştigător
| vLooM a răspuns:

Eu zic
MacBook Pro Retina 13"big grinual Core i5 2.4 Ghz Turbo Boost 2.9 Ghz, 8GB ram, 256 SSD, dar este decizia ta happy
Diferenta:

SSD ( solid state drive )
Consum mic (2-3 Watt ) / mai mult de 30 minute salvate pentru baterie

Mai mult de 3 lei pe GB ( estimat la un SSD de 240GB )- – - – - – - – - – - -

Hardurile SSD se gasesc in variante de la 64 GB pana la 512 GB

Sistemul de operare pe un SSD se incarca in aproximativ 22 secunde

Pe hardul SSD nu sunt parti miscatoare deci nu vei auzi nici un sunet

Pe hardul SSD nu sunt parti miscatoare deci nu vei simti nici o vibratie

Consum scazut de energie deci mai putin caldura produsa in cazul SSD

Durata medie de viata a unui SSD este de 2 milioane de ore- – - – - – - – - – - -

In general ~ 200 MB/sec, modele mai performante ce ajung si la 500 MB/sec

In general SSD-urile incarca aplicatiile cu 30% mai repede ca HDD-urile

HDD ( hard disk drive )
Consum mai mare ( 6-7 Watt ) / mai mult consum si pentru bateria laptopului

In jurul a 0, 26 lei pe GB ( estimat la un Hard Disk HDD de 1TB ) - – - – - – - – - – - -

Hardurile HDD se gasesc in variante de la 500 GB – 2 TB dar si mai mult

Sistemul de operare pe un HDD se incarca in aproximativ 40 secunde

Pe hardul HDD il poti auzi cum se invarte dar si cateva clicuri - – - – - – - – - – - -

Hard diskurile HDD pot vibra cateodata din cauza sistemului de rotire

HDD-urile nu produc multa caldura dar in comparatie cu SSD-urile, mai mult

Durata medie de viata a unui HDD este de 1, 5 milioane de ore- – - – - – - – - – - -

In cazul HDD-urilor viteza variaza intre 50 MB/sec si 120 MB/sec- – - – - – - – - – - -

Apliacatiile se incarca mai greu din cauza vitezei de scriere/citire

2 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

CLAR primul.

| Emre_Rafael_1985 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri si voiam sa va spun ca acolo dupa Macbook Pro Retina 13 nu trebuia sa apara un emoticon...ci sa precizeze ca e dual-core