| anonim_4396 a întrebat:

Activare Task manager?
Numi mai merge task manager
Cand dau CTRL +ALT +DELETE imi da eroare zice in engleza ca a fost dezactivat de administrator... Ce sa-i fac?

9 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Trebuie sa folosesti cont cu drepturi de Administrator.

Start-->Run-->"gpedit.msc" -->OK

User Configuration(stanga)-->Administrative Templates-->System-->Ctrl-Alt-Del Options-->Remove Task Manager.

Dublu click. Apesi pe Enabled, apoi Disabled, apoi Not Configured. Gata.
Apoi ai face bine sa faci ceva cu Windows-ul, ori il scanezi bine de virusi cu un antivirus serios, ori reinstalezi Windows, pentru. ca ma tem ca un virus a fost responsabil de aceasta actiune: de a bloca Task Manager.

| Aero a răspuns:

N-are nicio relevanta faptul ca n-ai tu muzica, jocuri, etc. (adica niste lucruri personale). Poti lua virusi prin "Mozilla", dar mai ales "mess" daca apesi aiurea pe orice link. Am mai intalnit cazul tau la multe persoane care nu prea stiu sa foloseasca PC-ul cu iscusinta, iar dezactivarea Task Manager a avut loc in cazul tau datorita unui virus. Puteai de asemenea sa ai virusul si dinainte de reinstalarea Windows si sa fi ramas in continuare...

Pentru mai multe detalii viziteaza Softpedia:
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=456389

| Aero a răspuns:

Daca formatezi toate partitiile hard disc-ului atunci vei scapa. Dar asta e o metoda bruta si cam infantila in ultimul timp. Adica cum apare ceva straniu-->reinstall Windows? Nu! Daca nici dupa formatare nu dispare problema atunci inseamna ca faci ceva imediat dupa instalare mereu o aceeasi prostioara de care nu-ti dai seama.
De ce nu vizitezi acel link? Vei afla mai multe.

Răspuns utilizator avertizat
| zdrux a răspuns:

1. Click pe "Start" -> "Run" -> scrie "Gpedit.msc" şi apeşi Enter.
2. Dai click pe "User Configuration" -> "Administrative Templates" -> "System" -> "Ctrl+Alt+Del Options"
3. În dreapta o să-ţi apară "Remove Task Manager". Dai dublu click pe ea, iar in cazul tău va fi bifat disabled. Bifezi Enabled si dai Apply - Ok!
4. Închide fereastra.
5. Click pe "Start" -> "Run" -> scrii "gpupdate /force" şi apeşi Enter.
Sper că ţi-am fost de folos.

| Strugaru_Emanuel_1995 a răspuns:

1. Ne ducem la "Start" -> "Run" -> scrie "Gpedit.msc" si apasam enter
2. Dublu click pe "User Configuration" -> "Administrative Templates" -> "System" -> "Ctrl+Alt+Del Options"
3. In dreapta o sa-ti apara "Remove Task Manager", dublu click pe ea si apasam "Disable" sau "Not Configured".
4. iInchidem "Gpedit.msc"
5. Apoi mergem la "Start" -> "Run" -> scrie "gpupdate /force" si apasa enter.

Ca sa sa intram in Task Managaer apasam Ctrl+Alt+Delete sau click dreapta pe bara de start si Start Task Manager.

| GCM a răspuns:

Fie ti-a pus restrictii cineva care are acces la calculator, fie ai un mic virus. Pentru varianta 1 vorbeste cu persoana in cauza si lamureste problema, pentru varianta 2 purcede la o devirusare sau mai bine o reinstalare de sistem de operare.