| office1999 a întrebat:

Acum 3 zile, stiti ca a fost destul de cald afara si mi s-a oprit PC-ul de 2 ori, l-am curatat foarte bine de praf, coolerele, componente si i-am pus si niste pasta termoconductoare pe procesor in speranta ca nu o sa se mai stinga, aseara si azi tot mi s-a stins....Care ar putea fi problema? Alta sursa? Inainte sa il curat temperaturile erau destul de mari ( 48, 45,64,74,40,43), acum sunt mai scazute.

3 răspunsuri:
| serban57 a răspuns:

Verifica daca ventilatorul cooler-ului functioneaza, vezi daca radiatorul sta fix pe procesor. daca ai procesor Intel si folosesti panarama aia de cooler stock s-ar putea sa i se fi rupt o clema de plastic cu care se prinde de placa de baza. daca asa e cumpara-i niste surubele cu piulite si scoate porcariile alea de plastic si schimba-le cu suruburi.
daca nu e asta, cumpara-ti alt cooler, nu sunt chiar foarte scumpe.
Si inca ceva, vezi in bios daca nu este turatia vent. coolerului la minim. Multa bafta!

| office1999 explică (pentru serban57):

Am procesor AMD si da, folosesc coolerul stock, am o turatie de 2235...acum am 47 de grade pe placa video, Temp 1 este de 41 grade, Temp2 de 46, Temp3 de 43, HDD 44 grade si Core 18 grade

| LinxCont a răspuns:

Poate ar fi nevoie de inca un ventilator de carcasa ca sa fie o circulatie mai buna a aerului.