| alexRE a întrebat:

Acum cateva saptamani ps3-ul a inceput sa faca zgomot in comparatie de felul cum functiona pana in momentul respectiv, asa ca m-am hotarat sa-l desfac si sa-l curat pe dinauntru, am curatat toate piesele inclusiv ventilatorul, insa aparatul merge tot tare(nu-mi mai aud consola numai daca dau volumul peste 20 la tv din 100, stiu, clar nu face ca un uscator de par dar nici incet nu merge).
Azi am jucat uncharted 3 de pe hdd intern si a scos la un momendat cand rula un filmulet un sunet bizar din interior ca o "zgarietura pe o tabla", in timpu ala filmuletul sacada, asta durand 2 secunde.
Consola e destul de veche... a fost a cuiva timp de 2 ani si apoi am folosit-o eu vreun an jumate.Niciodata nu am jucat mai mult de 1-2 ore pe ea asa ca nu as zice ca l-am suprasolicitat.
Pasta termala de pe CPU si GPU parea sa aiba consistenta unei paste(adica nu era uscata ca cele ale consolelor care au dat ylod), ventilatorul sufla aer cald, iar carcasa pe spate nu este prea fierbinte.Acum nu stiu ce sa fac, sa-l las asa riscand sa-mi dea YLOD, sau sa indepartez vechea pasta si s-o inlocuiesc cu Artic Silver 5 sau alceva?

Voi ce ziceti?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pasta termica se inlocuieste cand consola isi aprinde acel beculet galben. In youtube un tip si-a bagat placa baza in cuptor timp de 10 minute la vreo 120ºC si i-a disparut beculetul (fara sa puna pasta termica) doar a incalzit placa baza si a lasat-o sa se raceasca. Esti sigur ca ai curatat consola in totalitate?, pe la spate si acolo are praf si trebuie folosit un aspirator mai slabut nu ala de casa care trage tare. Eu am ps3 de 3 ani si nu-mi scoate nici-un zgomot ciudat doar odata l-am desfacut cand am vopsit consola in albastru si i-am curatat ventilatorul avea putin praf. Daca vrei mai desfa playul si curata-l bine de praf cu un aspirator micut.

| mgtow a răspuns:

Va trebui sa dispara acel zgomot, daca persista inseamna ca problema vine de la lectorul blu ray.

Răspuns utilizator avertizat