| alexRE a întrebat:

Acum cateva saptamani ps3-ul a inceput sa faca zgomot in comparatie de felul cum functiona pana in momentul respectiv, asa ca m-am hotarat sa-l desfac si sa-l curat pe dinauntru, am curatat toate piesele inclusiv ventilatorul, insa aparatul merge tot tare(nu-mi mai aud consola numai daca dau volumul peste 20 la tv din 100, stiu, clar nu face ca un uscator de par dar nici incet nu merge).

Azi am jucat uncharted 3 de pe hdd intern si a scos la un momendat cand rula un filmulet un sunet bizar din interior ca o "zgarietura pe o tabla", in timpu ala filmuletul sacada, asta durand 2 secunde.

Consola e destul de veche... a fost a cuiva timp de 2 ani si apoi am folosit-o eu vreun an jumate.Niciodata nu am jucat mai mult de 1-2 ore pe ea asa ca nu as zice ca l-am suprasolicitat.

Am inteles de la cineva ca e posibil sa fie din cauza lagarelor de la ventilatie care se dilata cand se infierbanta consola, poate daca imi schimb ventilatia ar rezolva problema...

Pasta termala de pe CPU si GPU parea sa aiba consistenta unei paste(adica nu era uscata ca cele ale consolelor care au dat ylod), ventilatorul sufla aer cald, iar carcasa pe spate nu este prea fierbinte.Acum nu stiu ce sa fac, sa-l las asa riscand sa-mi dea YLOD, sau sa indepartez vechea pasta si s-o inlocuiesc cu Artic Silver 5 sau alceva?

Voi ce ziceti? Uitati aici cam cum se aude si sa-mi spuneti daca e normal?

http://www.youtube.com/watch?v=Y8qGfm2eS2A

Funda!

7 răspunsuri:
| lvl1000 a răspuns:

Ti-ai cam raspuns singur. Doar niste observatii :
Componentele e de preferat sa le cureti cu un aspirator ( ce sufla invers, sunt multe modele ce au asta) sau un spray special, altfel risti sa strici mai mult ( electricitate statica poate fi distructiva)
Daca are deja 3, 5+ ani, ventilatorul e cel mai probabil e dus.
SAU, pasta termoconductoare si-a pierdut din proprietati ( chiar daca inca nu e uscata)
Orice sistem, fie el PC sau consola, trebuie intretinute, mai ales dupa ani de functionare.
1) curatat de praf tot sistemul cu jet aer sa zboare praful de pe ste tot
2) schimba pasta termoconductoare. Nu trebuie sa gie mega giga scumpa, dar sa fie noua
3)schimba coolerul

| mgtow a răspuns (pentru lvl1000):

Mie mi-a aparut becul rosu (sopraincalzire ps3) si trebuie sa-i inlocuiesc pasta termoconductoare.

| Mariusbossall99 a răspuns (pentru mgtow):

Si se stingea intruna?

| mgtow a răspuns (pentru Mariusbossall99):

Da

| Mariusbossall99 a răspuns (pentru mgtow):

Si mie la fel.
Si ce ai facut?

| mgtow a răspuns (pentru Mariusbossall99):

Am schimbat consola

| Mariusbossall99 a răspuns (pentru lvl1000):

Am schimbat pasta l-am curatat de praf si tot asa face