| mariusradu a întrebat:

Acum doua zile mi-am rootat telefonul(samsung galaxy mini) si mi-am instalat rom manager pro(ultima versiune) si am instalat flash-ul ala cu overclock si i-am dat reboot si acum nu imi mai porneste telefonul ce fac ? funda ajutati-ma va rogsad

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Root-ul a fost inventat, ca utilizatorii neavizati sa nu aiba acces la partile sensibile ale sistemului, sa nu distruga device-ul. Root-area, iti da acces deplin, dar si posibilitatea sa omori definitiv telefonul, daca nu stii ce faci! Banuiesc ca stii ca din momentul din care ai rootat telefonul, nu mai ai garantie. Dar in cazul tau daca telefonul nu se mai aprinde deloc se poate sa nu isi dea nimeni seama ca a fost rootat.Si din cate stiu rootul in sine nu e periculos, ci programele pe care le folosesti apoi. Daca nu ai nici garantie si nici nu se mai aprinde singurul lucru care iti ramane e sa mergi la un service bun si sa le explici exact ce ai facut.

| mariusradu explică (pentru CristianCRS):

Am garantie si il duc azi la Orange sper sa nu observe ca l-am rootatbig grin

2 răspunsuri:
| Criss_Iordache_1996 a răspuns:

Idem am patit si eu.L-am dus la Orange si l-au reparat. Faza e ca, practic nu se merita pentru ca ai vazut ce face overclock. Faza e ca, daca vrei ceva care sa iti optimizeze telefonul sunt destule programe.Si eu l-am ROOT-at, si am un program ca sa imi maresc memoria interna cu cardul SD.Adica sa imi instalez aplicatiile pe Sd direct.Este un program care nu are nevoie de root pe Google Play dar am vazut dupa o saptamana de la ROOT.Ma rog, sper ca am fost de folos.