| anonim_4396 a întrebat:

Acumulatorii(bateriile) Li-Ion mai trebuie formatate?
Mi-am achizitionat un Nokia C3 [Standard battery, Li-Ion 1320 mAh (BL-5J)] si nu stiu cat sa il las la incarcat pentru prima data.Mentionez ca l-am cumparat deja incarcat, avea doar o linuta.
Trebuie lasat 12 ore? inchis?

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

În cărticica tehnică de la Nokia meu este specificat doar faptul că este recomandat (de fiecare dată) ca telefonul să fie pus la încărcat doar atunci când bateria este descărcată complet, sau aproape complet (în sensul să nu-l pui la încărcat imediat ce-ţi dispare o liniuţă din nivelul bateriei). De asemenea este specificat că performanţele maxime ale bateriei vor fi obţinute de abia după 2-3 încărcări şi descărcări complete. Cam asta ar fi. Chestia cu formatarea mi se pare puţin aiurea, având în vedere că nu vorbim de un HDD, SDcard, stick, sau alte elemente de stocare a datelor...
O seară bună! happy

4 răspunsuri:
| dotcube a răspuns:

Nu trebuie formatata, o incarci normal.In plus vezi ca telefonul are un manual de utilizare si o sa vezi ca nu scrie nimic acolo de formatrea bateriei.

| EllyFMS a răspuns:

Nu mai trebuiesc formatate.

| rapidist a răspuns:

Eu stiu ca dupa ce este descarcat complet trebuie lasat la formatat 14 ore. Uita-te in carte tehnica.

| CeInteleptul a răspuns:

Bateriile de noua generatie
-3 cicluri de descarcari complete!
-incarcare 100% apoi se poate deconecta din priza!

pentru a spori viata bteriei incearca sa nu o incarci mereu cand ajunge la 40 si apoi o lasi numai putin pana la 80
e mai bine sa faci un ciclu complet