| glamour a întrebat:

Ieri mi-am luat un nokia C3, are baterie Li-Ion de 1320 mAh BL-5J. Stiam ca trebuie formatata bateria nu? Adica trebuie tinuta la incarcat vreao 12 ore cu telefonul stins. Mai este cazul la bateriile Li-lon? M-am uitat in cartea telefonului si nu scrie nimic despre formatarea bateriei, scrie doar ca daca se descarca il pot tinea la incarcat, timp in care telefonul poate fi folosit si nu necesita o anumita perioada de timp pentru incarcare. De ieri seara de cand il am ma tot joc la el si nu i se mai descarca bateria. Deci, il mai formatez sau nu? Am citit pe net niste pareri din 2008, parerile erau impartite, unii spuneau ca trebuie formatat unii ca bateriile de genul nu trebuie formatate.

3 răspunsuri:
| glamour explică:

Am gasit pe net instructiuni de folosire a bateriilor li-lon si nu scrie ca trebuie tinute 12 ore la incarcat. scrie doar ca pentru o eficienta mai mare trebuiesc revigorate de 2-3 ori la inceput, adica trebuie descarcat complet si tinute la incarcat pana cand iti apare ca bateria este full. Deci nu ma bag la formatat. Daca voi avea probleme cu bateira eventual voi lua alta. Multumesc

| didixdsgregtrh a răspuns:

Am si eu un c3 si eu l-am bagat la formatat.si nu am nicio problema acum cu el.si il am de ceva timp!winking

| xSpeedy a răspuns:

Nu necesita formatare, trebuie descarcat de tot si tinut pana se incarca complet.