| Surrender434 a întrebat:

Ajutor! Am vrut sa instalez windows 8.1 in loc de windows 7 si am urmat pasii ceruti. La un moment dat s-a restartat, am pus parola si nu imi era nimic pe desktop. Dupa am asteptat si nimic nu s-a intamplat. I-am mai dat restart din nou si ca de obicei, cand scoti calculatorul din priza si il pornesti iti apare start windows mode, safe mode etc. Mie nu imi apare.
Ce sa fac? Sunt tare speriata. Ar trebui sa las pc-ul aprins? Sau deschis?
Va rog sa ma ajutati.

7 răspunsuri:
| Alexul99 a răspuns:

Incearca sa instalezi windows-ul prin stick bootabil sau un cd cu windows-ul bootabil. nu trebuie sa te panichezi. odata ce calculatorul porneste nu are nici o problema..problema este windows-ul care probabil ca s-a stricat din cauza ca ai dat restart. daca ai vreo intrebare sau nelamurire despre cum sa faci sa intalezi windows-ul bootabil iti stau la dispozitie, apropo, in bios poti sa intri?

| Surrender434 explică (pentru Alexul99):

Buna si multumesc pentru sfat. Daca ai sta la curent cu ce mi se intampla la pc as fii foarte recunoscatoare.Nu sunt experta, dar am dat pe F8 si imi apare boot mode.Imi apar 2 chestii si am incercat amandoua, dar tot nu merge.Am mai apasat pe F2 si F10 si nu imi apare absolut nimic.Dar tot sunt panicata, daca trebuie sa reinstalez windows-ul si mi se sterge tot?

| Alexul99 a răspuns (pentru Surrender434):

Nu ti se sterge nimici...pentru ca atunci cand vei reinstala windows-ul trebuie sa alegi sa ti se salveze un folder cu windows.old, deci vei avea totul acolo.
Pai, pentru inceput trebuie sa ai un stick sau cd bootabil, daca nu este bootabil nu funtioneaza, daca nu detii asa ceva incearca sa te duci la un prieten/cineva care are calculator si sa descarci windows-ul dupa care cu ajutorul programului https://rufus.akeo.ie/ sa il bootezi pe un stick sau un dvd, abia dupa apesi pe f8 si selectezi de acolo stick-ul sau dvd-ul care este windows-us

| Surrender434 explică (pentru Alexul99):

Am un stick nou nout si am un laptop la indemana.Eu voi incerca sa fac fix asa cum mi-ai zis tu si iti voi raspunde mai tarziu cu rezulaltul final

| Alexul99 a răspuns (pentru Surrender434):

Bine, mult succes la instalarea windows-ul, daca mai ai nevoie de ajutor iti pot raspunde pe skype mai repede:alex.alexutzzu13 (nu intreba de ce am pus id-ul asta ..eram si eu copilhee hee )

| SorinelF86 a răspuns:

Ai putea incerca sa instalezi windowsul din nou

| xtreme1 a răspuns:

Iti trebuie un stick cu un windows bootabil care il poti face cu rufus, sau cauta la prieteni/prietene un cd/dvd cu windows. Acel windows n-a fost bun. Apasa f8 pentru safe mode, etc.