| RoseXD a întrebat:

Hei! Am si eu o problema cu PC-ul. Deci, astazi cand am vrut sa-l deschid, totul a fost bine si frumos pana cand a ajuns la stadiul ala de... "loading". In care se misca chestiile alea albastre si apare iconita de la Windows(Mda, am Windows XP). Ma rog. Si dupa, in loc sa imi intre in desktop, si-a dat un restart, si mi-a aparut aia cu "Safe Mode", "Safe mode with propter command", "Safe Mod Nu Mai Stiu Ce" si "Start Windows Normally". Am dat pe ultima, si iar, cand a ajuns la stadiul de loading, mi s-a restartat la loc. Si apoi, am dat pe Safe Mode(acum lucrez in porcaria asta, apropo, daca va intrebati cum scriu aici daca nu imi merge PC-ul). Taicamiu zice ca am virusi, dar chiar astazi de dimineata mi-am scanat toate fisierele si mi-a zis ca nu am nici un virus (am Nod 32). Si cred ca am facut chestia asta cu "Safe Mode" si apoi restart de mi-au sarit dr*cii. ~x(.

Help? :s

Răspuns Câştigător
| PanaceuUniversal a răspuns:

Calculatorul tau este categoric serios virusat si de aceea nu mai poate porni windows-ul cu toate procesele ( Start Windows Normaly)deoarece unele sunt virusate ci doar cu cateva vitale functionarii (Safe Mode).

Ti-as spune sa iti faci un back-up la fisiere si sa reinstalezi windows-ul.

Si. OMG. nu mai folosi Nod32... e de tot... Eu unu am renuntat la el dupa ce a trebuit sa instalez intr-o zi windows-ul de 6 ori deoarece kitul de instalare scos de pe site-ul celor de la NOD era virusat.

Foloseste AVIRA Antivir ( Free fara licenta, foloseste foarte putin ram si asigura o protectie foarte buna ). Desigur poti sa iti cumperi varianta Premium de la Avira sau Norton.

5 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Am patit si eu, se intampla atnci cand nu se inchide windowsul normal, spre exemplu ramai fara curent, iti recomand sa ii pui windowsul din nou, succes

| bitihacy a răspuns:

Si acolo mai ai un start with last know good configuration. Apasa pe aia. Daca nici asa nu merge, fa un restore de sistem.In safe mode, start-all programs-accesories-system tools-system restore. Il setezi cu 1-2 zile in urma.

| RoseXD explică (pentru bitihacy):

Am incercat sa fac asta cu "Last known goog configuration", dar nu mi-a mers. Am incercat si aia cu "System Restore", dar pur si simplu nu ma lasa sa dau click pe alte dati din calendarul ala straight face. *le exasperation sigh*

| bitihacy a răspuns (pentru RoseXD):

Nu schimba inca windows-ul. Incearca asta: Stinge calculatorul, curata-l de praf, scoate mufa si fisa de distributie din hard, apoi baga-le la loc, verifica si pe placa sa fie bine bagata, apoi scoate bateria ( aia mica) cca 3 minute si repune-o la loc. Aprinde calculatorul. Daca vrei, lasa-mi id pe privat si te ajut.

| CsSource a răspuns:

Prietene schimba windows-ul ai virusi dau poate e de la un device instalat aiurea si mie mi-a facut la fel am schimbat windows-ul si merge bine incearca.