| NonameQWERTY a întrebat:

Ajutor!
Pc:
I5 6400
Rx480 8gb
8gb ram apacer
SSD Nvme transcend 256Gb
Am incercat sa instalez Windows 7 pe el si apoi a dispărut de tot! Nici biosul nu-l vede, ce sa fac?

16 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant, dar foarte probabil ca W7 nu iti suporta hardware-ul.

| NonameQWERTY explică (pentru GabiDumitrescu):

Și acum ce să fac?

| GPA a răspuns:

Verifică SSD-ul M2 Nvme să etanșeze în slotul PCIE (Ultra m.2).

Dacă nu asta este problema și ai testat toate sloturile pentru NVME (inclusiv ssd-ul în sine, sectoarele și ciclurile de scriere), atunci o actualizare de bios ar putea remedia această problemă. Ce placă de bază ai?(serie/model/revizia).

| NonameQWERTY explică (pentru GPA):

Asus Z270-P, SSD-UL lucra, dar cum acum sal testez daca nu e gasit de bios, biosul nu a fost schimbat (e cel mai nou de la magazin, nu are update)

| NonameQWERTY explică:

Am pus Windows 10 totul a mers, apoi peste un timp cand am vrut sa schimb Windows (tot pe acela de data trecută) mi-a dat o eroare, apoi am incercat sa pun Windows 7 si ssd-ul a dispărut nimic nu îl vede, ce sa fac, motherboard: Asus z270p are 2 sloturi m.2 niciunul nu-l găsește, am incercat sa pun acel Windows 10 pe un HDD si totul a mers.

| NonameQWERTY explică:

Sa pun un bios mai vechi?

| GPA a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Https://dlcdnets.asus.com/......S-1205.zip

Du-te în bios și vezi dacă ai această versiune (1205). Dacă nu, actualizezi la 1205.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Nu cred ca e treaba de bios. Sigur se pot reseta setarile sau intra cumva in el.

| NonameQWERTY explică (pentru GPA):

La mine e 1205

| NonameQWERTY explică:

Ajutor?!?

| GPA a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Ai încercat să-l scoți și să-l pui la loc? Ssd-ul...

| NonameQWERTY explică (pentru GPA):

Da, chiar l-am pus si in al doilea port m.2

| NonameQWERTY explică:

Încerc sa pun biosul 1010

| NonameQWERTY explică:

Am luat ssd-ul de la depozit de la un "prieten", am șanse să-l returnez?

| NonameQWERTY explică:

Să refac calculatorul, poate va funcționa)

| NonameQWERTY explică:

Acum am niște probleme cu placa de baza, 1) nu se pornește din prima 2) stuck on logo