| dianaa8 a întrebat:

AJUTOR!
Stateam normal pe laptop si voiam sa pornesc un film si brusc mi s-a deschis o pagina cu POLITIA ROMANA. E un virus, nu stiu ce sa-i fac. Nu pot sa mai umblu pe el acum, e blocat. Spune ca trebuie sa platesc o amenda in termen de 48h. Ce pot sa-i fac? Daca nu umblu pe el timp de 48h virusul imi va bloca laptop-ul permanent? Ajutor, pls

Răspuns Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Buna!

Virusul se numeste "politia romana". Porneste PC-ul in safemode si instaleaza Malwarebytes ( varianta demo ) sau orice alt anti-malware de incredere, precum MSRT, Bitdefender sau F-secure. Ruleaza o scanare, sterge virusul si porneste PC-ul normal.

Recomand sa instalezi un anti-virus/anti-malware permanent, un AdBlocker si/sau un Pop-Up blocker. Daca poti, evita astfel de site-uri.

Un astfel de virus nu e suficient de inteligent incat sa distruga un computer, stai calma.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Restart la laptop.

| GabiDumitrescu a răspuns:

NU VA MAI UITATI LA FILME ONLINE PE TOATE CACATURILE DE SITE-uri! Nu intru in detalii privind pirateria, dar se gasesc filme si fara sa intri pe toate rahaturile de site-uri virusate...

| Holiday a răspuns:

Inchide browser-ul fortat sau restarteaza laptop-ul. Nu-ti mai apare apoi pana intri pe alt site cu problema asta.

| gelu1970 a răspuns:

Descarca malwarebytes free pe un stick.
Startezi in safe mode și conectezi stick. Instalezi malwarebytes si il rulezi.
Nu trebuie sa reinstalezi wind.
Bitdefender removal tool de asemenea il poți rula in safe mode și iți elimină virusul.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Reinstalează Windows-ul simplu si ai grija pe unde te mai bagiwinking

| Yurisa a răspuns:

Este un virus de tip ransomware. Mai multe detalii vei gasi aici
https://www.google.ro/......-mail/amp/

| Tuderlus a răspuns:

Nu ai ce sa faci doar sa reinstalezi windows-ul. Si iti recomand sa instalezi adblocker pentru ca nu le da voie sa se mai deschida.