| starstrong a întrebat:

Ajutor vreau sa repar niste casti si am observat ca sau stricat din cauza mufei si m-am gandit sa o inlocuiesc.Am stricat alte casti mai proaste si am laut mufele numai ca exista o problema cand am taiat castile pe care vreua sa le repar am gasit doar trei fire(rosu verde si portocaliu) iar la o mufa care vreau sa o inlocuiesc am gasit(rosu verde portocaliu combinatie rosu si verde si alb) iar la cealalta (rosu verde si 2 portocali) am incercat la amadoua cateva combinati daca ma poate ajuta cineva va rog dau funda.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ordinea ar fi așa:Roșu difuzorul drept, verde nul Stânga și dreapta și stânga portocaliu.La mufa de care zici numai dacă testezi cu o baterie și un bac să vezi care de unde sunt; Partea de jos ascuțită a mufei jack îi corespunde firul roșu, inelul acela dintre plastic și nul îi corespunde portocaliul iar ce o mai rămas pentru nul sau masă. Succes

| darrio2007 a răspuns:

Cumpara altele.Nu se merita sa te chinui pentru 20 de lei cat costa cele noi.

| horia2012 a răspuns:

- Singura modalitate e sa le legi provizoriu si sa faci proba de fiecare data. Nu se strica nimic. Si daca poti sa desfaci buretele si sa ajungi la casca propriuzisa.
-De la fiecare casca pleaca 2 fire,
(total 4). 2 se unesc intre ele si constituie "3-masa", (1 fir), iar celelalte 2 sunt, stanga si dreapta.
- Trebuie sa ai 3 fire la mufa:
(1-stanga, 2-dreapta, 3-masa)
- Cealalta mufa probabil era de la o casca care avea si microfon.

| NGheorghe a răspuns:

Numai cu un aparat de masura ii dai de capat, intodeauna la casti trebuie sa faci trei legaturi. Desi se pare ca ii destul de siplu: rosu il legi cu rosu, verdele cu verde, si cele doua portocalii (masa) le legi impreuna cu portocaliul si albul. Dar daca nu folosesti un pistol de lipit atunci trebuie sa dai jos "lacul cel izolant care coloreaza" firele arzandul putin folosind o bricheta de ex;
Nu iuta sa izolezi mai apoi fiecare legatura.

| Mamboo a răspuns:

Ai grije sa nu explodeze bomba!