| c0pil1n a întrebat:

Am 2 întrebări legate de internet dacă mă poate ajuta careva:
1.Doresc să măresc viteza de internet de la 150mbps la 500mbps. Cum trebuie să procedez? Cât o să dureze instalarea și în cât timp se produce schimbarea?
2. Aș vrea să îmi recomandați un router bun și nu prea scump.
Am un ps4 pro și când joc singleplayer merge totul foarte bine dar când mă conectez online am lag din 2 în 2 minute. Și nu cred că televizorul e vinovat din moment ce în modul singleplayer merge perfect.

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

1. Vorbeste cu providerul tau, trecerea se face "instant", mai ales daca iti permite providerul.
2. In ce buget vrei sa te incadrezi? Sunt multe "routere bune".

Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa mergi la furnizorul tau de internet, sa-i intrebi daca pot sa-ti asigure un asemenea pachet de viteza, fiindca este nevoie de cablu cu fibra de sticla.
Totodata, intreaba si cat va fi viteza minima GARANTATA de ei prin retea.
Daca ceri, furnizorul de internet iti va monta direct modem-ul si router-ul necesar pentru viteza ceruta SAU iti vor recomanda un model de router compatibil.

| Dismally a răspuns:

1. Vorbeste cu firma de la care ai internet si vezi ce oferte au, cum spunea si Bula, fibra optica este cea mai buna solutie. Instalarea se poate face si intr-o ora, depinde de firma, unde locuiesti, cum si pe unde trebuie tras firul.
2. Router-ul nu prea conteaza, poti folosi fara probleme ce iti vor aduce cei de la firma de internet.

| ziftode a răspuns:

Este greu de recomandat un router
eu am 100mbps wired, care E MAI MULT DECAT 150MBPS wifi, de ce?
1. 150mbps wifi e half duplex, asta inseamna ca se imparte la 2 (nu comunica intr-o directie decat cu jumatate, spre deosebire de WIRED full duplex care comunica cu 100mbps in ambele directii in acelasi timp)
2. putine device-uri se connecteaza real la 150mpbs, majoritatea se connecteaza la 72mbps

deci, practic tu te plangi de wifi
de ce e greu de facut o recomandare
router wifi de 54lei trenda, si face fata la t0rrents la 5mBps (5 mega reali) schimbat cu un router Netgear, care LA VREMEA LUI ERA SCUMP CU SPUNE de 1gps, si TOT nu face fata la 100mbps (ceva de gen 6-7mBps reali) la t0rrenti
asa ca mi-am pus un prapadit amarat de laptop cu celeron 800MHz, vechi antic si de, demult si face fata cu brio la trafic

ce iti pot recomanda, orice router cu dual-core... in general placa de baza ar resp. router ar trebui sa faca fata la trafic, totusi, DEPINDE DE PRET, orice chestie ieftina nu o sa te ajute

| ASDW4LIFE a răspuns:

`1. Router mai bun si furnizor mai bun. Degeaba ai tu enspe trilioane mbps la router daca furnizorul nu ofera mbps routerului tau.
2https://oaierless.ro/......lente.html