| criskiss50 a întrebat:

Am 4 Gb RAM si Windows 7 pe 32 de biti. Daca imi pun Windows pe 64 de biti jocurile vor merge mai greu sau mai usor?
CPU:Intel i5 3440
GPU:AMD Radeon HD 6850

10 răspunsuri:
| RaduHD a răspuns:

Nu o sa fie nici o diferenta.

| al3xander a răspuns:

X64 (64 de biti) este doar pentru unele programe pe x64 (de exemplu cele pentru editare video si 3D) care proceseaza mai "inteligent" deci si mai repede dar la jocuri nu difera pentru ca aproape toate jocurile sunt pe x86 (32 de biti), de asemenea si pentru programele pe x86.
alta diferenta este ca suporta memorie RAM mai mare de 3GB. in concluzie un sistem x64 este mai performant deci da ar fi mai bun pentru toate. x64 inseamna ca procesorul calculeaza cu numere pana la 2^64.

| KodrutZ a răspuns (pentru al3xander):

Aproape ca avea sens ce ai zis daca nu o dadeai in fasole cu procesorul care calculeaza cu numele pina la 2 la 64. Era vorba de cantitatea de memorie si numarul de registri de adresa accesabili, nu de marimea numerelor cu care poate lucra. Marimea e cu mult mai mare.

| al3xander a răspuns (pentru KodrutZ):

Prietene tu ai facut vreodata programare in viata ta ca sa intelegi despre ce vorbesc? http://en.wikipedia.org/wiki/X86-64
cred ca tu dai cu mucii in fasole

| KodrutZ a răspuns (pentru al3xander):

Nu sari de cur in sus, ca nu moare nimeni. E corect cum ai zis tu, my bad, marimea maxima e 2 la 64, dar si cantitatea de memorie adresabila e mai mare. Legat de programe, exista Firefox compilat pe 64 de biti si multe altele uzuale, treaba sta mult mai bine ca atunci cind a fost lansat windows xp pe 64 de biti si nici macar driverele nu le gaseai de multe ori...

| Cosmin_Filaret_1999 a răspuns:

Vor merge foarte bine. Daca vrei windows 7 pe 64 da-mi un mesaj privat ca iti dau eu de unde sa il iei Windows 6 x64 Ultimate!

| criskiss50 explică (pentru Cosmin_Filaret_1999):

Deci,presupunand ca ai 14 ani, nu ai cum sa te pricepi la calculatoare

| Cosmin_Filaret_1999 a răspuns (pentru criskiss50):

Nu am cum dc?big grin ma pricep stai lin

| IoNuTz6666 a răspuns:

Eu zic ca o sa mearga putin mai rapid pentru ca din 32 in 64 e o dif., cel mai bine intreaba un specialist sau pe cineva de la ultimatecomputer.

| AndreiVrabie a răspuns:

Mai usor ca folosesti tot ramul in 64 de bitibig grin