| gabibt a întrebat:

Am acel "virus de pe mess"
Problema mea este urmatoarea:

Ieri am deschis calculatorul si m-am bagat pe net putin. Mess-ul era deschis deja dar nu vorbeam cu nimeni. Dupa o jumatate de ora primesc pe mess un mesaj de la o colega, ceva de genu: "foto big grin" plus un link cam asa "//119437...(nu mai stiu)... facebook. exe". Pentru ca nu am mai primit virusi pana acum si nu stiam cum arata. am dat clik pe linkul acela. Apoi run.Si uite asa m-am facut cu un virus care trimite la fiecare 4-5 minute mesahul acesta la toti din lista mea de messenger.

Cum sa fac sa scap de acest VIRUS?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intra aici: http://www.bitdefender.ro/site/view/palevo-vierme-messenger.html si foloseste programul de curatare. Succes!

| Derye a răspuns:

Download un anti-malware si dai scan + delete/remove infected.

Ai si aici cateva solutii: http://www.faravirusi.com/......%E2%80%9D/

| Derye a răspuns:

W0w! Reinstaleaza windowsu' cum zic aia. Sau mai bine sterge tot de pe hard. Sau schimba'ti calculatoru' si eventual firma de unde ai internet, ca evident e vina lor.

Poti sa faci aia...sau ai putea sa iei un Anti-malware de 2 megabiti si scapi de virus in 2 minute.

| Alexandra. a răspuns:

Nu va mai bagati frate pe toate prostiile.
Dar pana acum tu nu ai auzit ca umbla un virus din asta pe mess?

| Vogelspinne a răspuns:

Pai si eu am patit acest lucru, nici antivirusul nu a gasit nimic, ultima solutie ii sa refaci windowsul.Succes

| KillAWolf a răspuns:

Cu ce te deranjeaza?

| deia a răspuns:

Reinstaleaza Windousu.

Si eu am avut un virus exact asa. am reinstalat windousu si nu l`am mai avut.
De atunci m`am invatat minte sa nu mai dau click pe toate lincurilehee hee

Succes :*

| Aura a răspuns:

Ai incercat sa-ti reinstalezi mess'ul? Daca nu incearca asa. Am avut si eu un virus asemanator, insa dupa ce mi-am reinstalat mess'ul, nu l-am mai avut.

| gabibt explică:

Mersi pentru sfaturi dar m-am descurcat singur pana la urma

Solutia e : "Malwarebytes"