| cristeasofia a întrebat:

Am avut o problema cu Pc`ul si l-am dus la reparat dar dupa aceea l-am reparat nu a mai mers sonorul. Beculetul de la boxe este aprins doar ca nu se aude nimic. Are vreo legatura cu faptul ca nu imi e instalat windowsul?

Răspuns Câştigător
| akka4 a răspuns:

Pai daca windowsul nu este instalat nu are cum sa iti mearga sunetulwinking dar cum spui ca l-ai avut la reparat ar fi culmea sa nu ti-l instaleze aia.hee hee instaleaza driverul de la placa de sunet si o sa meargawinking daca nu mai ai CD-ul descarca-l dupa net (RealTeck)

7 răspunsuri:
| Nessie a răspuns:

Nu. poate iti lipseste un driver. realtek

| TurboBoost a răspuns:

Ai instalat driverul placii de sunet?

| cocolinosef a răspuns:

Posibil sa nu fie bine bagat la spate la unitate sau sa fie dat la minim sonorul din pc

| Gest4U a răspuns:

Cum nu e instalat windows-ul? sa inteleg ca intri in Dos? dar cred ca ai windows instalat nu? in fine verifica driverul de la placa de sunet, verifica volumul din computer daca nu e posibil ca placa de sunet sa fi murit. dar nu ai spus daca ai placa de sunet integrata pe cea de baza sau e individuala. daca ai o placa de sunet individuala vezi daca e conectata din interior poate a sarit firul.

| akka4 a răspuns (pentru Gest4U):

Roxana placile astea "individuale" cum le spui tu 1.nu sut conectate de placa de baza prin fir, iar 2. nu au cum sa sara de pe placa pentru ca dupa conectarea lor pe placa sunt prinse cu un surubwinking

| Gest4U a răspuns (pentru akka4):

Ma refeream la faptul ca: deci placa de baza are incorporata de obicei o placa de sunet da! ok dar poate utilizatorul a dat anulare la ea si a pus o placa mai puternica sau mai buna. ori cum am avut eu un caz era defecta. dar numai pe partea de sunet iar placa de baza era super ok. in acest caz ce am facut am anulat sunetul si am adaugat o placa de sunet externa. iar in acest caz intre placa de sunet externa si placa de baza se face o legatura printr-un cablu... eu la acest gen de "mufare" ma refeream sa verifice daca este cazul. acum sper ca ai inteles. oricum indiferent de caz sunt sigura ca cel/cea care a pus intrebarea a inteles. si sa regasit in raspunsuri. of of of laughing

| akka4 a răspuns (pentru Gest4U):

Pai acum incepe sa se lege cat de cat ce spui tu. normal ca orice placa de baza fie ea si de la calculatoarele alea vechi gen pentium 2, 3 au placa de sunet integratawinking dar placa de care spui tu este o placa de sunet pe USB care sunt super varzawinking eu ma refeream la placile alea de sunet in 5CH care se prind direct pe slotul placii de baza. iar o placa de sunet, video sau de retea integrate pe placa de baza se opresc singure la detectarea alteia aplicata in slotwinking