| Stelian2015 a întrebat:

Am cateva intrebari despre laptopul meu.

Ce fac sa nu se mai descarce repede bateria? Solutii?
Bateria e incorporata.

Daca il folosesc in timp ce e la curent se supraincalzeste.
Se gaseste ventilator extern?
Sfaturi? Recomandari?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In general cand te joci, si cand lucrezi in programe ce pun procesorul si placa video serios la treaba, aceste doua componente consuma mai mult curent, si de asemenea, vor emana mai multa caldura.
Asta e ideea.
E bine sa il tii conectat la priza cand te joci, si de asemenea, sa cumperi un cooling pad cu ventilatoare.
Va creste putin zgomotul, dar e compromisul pe care trebuie sa-l faci daca vrei sa nu il arzi.

Ce am scris pana acum se refera la un laptop achizitionat mai recent, la care se presupune ca bateria (inca) nu e uzata.

Daca il ai de mai mult timp, si ai epuizat ciclurile de reincarcare ale acumulatorului, e destul de normal si de logic sa se descarce repede, mai ales cand lucreaza placa video (jocuri, filme la rezolutie mare, etc)

In acest caz, acumulatorul ar trebui inlocuit intr-un service specializat.

Poti face si anumite tweakuri prin windows, sa mai elimini din bloatware, dar nu vei castiga totusi mare lucru, marii consumatori de energie sunt jocurile si aplicatiile profesionale (proiectare, modelare), de editare video, etc