| RedNightmare a întrebat:

Am cateva modemuri de internet,au fost folosite puțin și nu știu din ce motiv au venit specialiștii și mi le-au schimbat de cateva ori, acum am cateva și vreau sa știu daca le pot vinde pe vreun site de second hand stuff, e legal asta?

3 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Daca sunt functionale nu te opreste nimeni sa le pui pe orice site de vanzari. Vanzarea de bunuri proprii, care nu este facuta cu scop comercial, nu este o activitate impozabila asadar este si legal. Ai o problema si morala si legala cred, daca le vinzi defecte.

| RedNightmare explică (pentru CristianCRS):

Nuuuu,sunt perfect funcționale, pur și simplu mă cam tem să nu le ceară înnapoi mai târziu

| CristianCRS a răspuns (pentru RedNightmare):

Aaaa am inteles acum ce ai vrut sa spui, in mod normal atunci cand primesti un dispozitiv in custodie este specificat in contract acest lucru si sunt specificate si datele de identificare ale dispozitivului, daca ai semnat pentru fiecare dintre ele, le ai in custodie si in mod normal ar trebui sa le ceara inapoi la un moment dat, daca ai semnat o singura data si nu ti-a cerut nimeni dispozitivul vechi atunci cand l-au inlocuit cred ca esti acoperit si poti sa faci ce vrei cu ele. Dar nu cred ca ar trebui sa iei de buna teoria mea, daca tot stai in dubii, decat sa le vinzi si apoi sa te trezesti cu aia pe cap mai bine suna la ei si descrie situatia si vezi ce trebuie sa faci, o alta varianta mai pe ocolite ar fi sa suni si sa ii rogi sa iti spuna cu ce dispozitive avute in custodie figurezi si atunci vezi exact ce figureaza la ei.