| Mirel_Alexandru_1996 a întrebat:

Am cumpărat de curând un DSLR Nikon 3200.Sunt începător nu prea am idee despre cum ar trebui sa folosesc un dslr.
Am o mica dilema aș spune așa atunci când fac poze folosind vizorul prima uneori focalizează in clar alteori nu.Tin sa menționez că pozele iasa foarte bine și în lipsa focalizării din vizor ar putea avea o problema sau e perfect normal?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Apasă declanșatorul ușor doar JUMĂTATE din cursă, se face focalizarea automată în "ț" puncte (observi pe ecran niște chestii) și apoi continui apăsarea lin a doua jumătate a cursei.

Spune-mi dacă ai reușit!

| Peridava a răspuns:

Incepatori si... direct la dslr!
De ce nu ai invatat intai cum se foloseste un aparat foto? La un curs sau cu un aparat compact. La fel de bun dar mai ieftin.
Pentru problema ta: ori nu il folosesti corect, ori e defect. Cere unui cunoscator sa-l verifice sau du-l in service. Fiind in garantie, e gratuit.