| KaanNoah a întrebat:

Am cumparat de la Pepco o baterie externa pentru telefon de 2500mAh la 15lei laughing) se incalzeste si ma intrebam daca nu cumva imi strica bateria telefonului meu.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O baterie poate ceda in regim normal 10-15% din capacitatea lui. Bateria ta de 2500 mAh poate ceda fara problema un curent de 250-300mA, care este suficient pentru telefoane cu consum mic (cu butoane).
Daca consumul telefonului este mai mare la incarcare (0.5-1A sau chiar mai mare), atunci bateria externa se va incalzi si se va descarca repede. Solicitarea prin curenti mai puternici decat ceea proiectata duce si la stricarea rapida a bateriei (externe).

| Frank51 a răspuns:

Cu cat este mai ieftina cu atat mai slaba calitativ... Desi nu cred ca poate strica ceva din moment ce calitatea la astfel de aparate este data de procentul de pierderi de energie(prin caldura), deci este posibil sa nu afecteze negativ.

| Algo098 a răspuns:

In cel mai rau caz se srica circuitul bateriei externe si nu mai da curent.