| 77ZFL a întrebat:

Am cumparat o camera Smart Wifi,o instalez,totul in regula,o scot din priza,iar in momentul cand o introduc inapoi in priza apare offline si trebui sa o reinstalez,oare asa e ea sau fac eu ceva gresit, la fiecare oprire de curent trebui reinstalata?
Multumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sistemele de camere video necesita linie de internet cu IP fix (se trateaza cu furnizorul de internet), fiindca la fiecare pornire primeste alt IP.
Si in cazul tau este posibil sa ai o problema asemanatoare, de identificare.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Asa e. La asta nu ma gandisem cand i-am raspuns.

| 77ZFL explică (pentru Bula):

La digi,ip fix se da doar la persoane juridice, abonament business, asa ca a ramas optiunea de dns dinamic, am activat din aplicatia my digi, acum nu stiu daca trebui configurat si routerul?
Multumesc,

| Bula a răspuns (pentru 77ZFL):

Fara un IP fix, poti urmari camerele video in retea LOCALA.
Internet-ul se conecteaza la o intrare (de obicei WAN a router-ului), iar IP-urile locale se configureaza manual pe terminalele locale.
Problema apare daca conexiunea o ai prin wi-fi, fiindca nu orice router se poate configura independent pentru fiecare terminal wi-fi.
De obicei, camerele wi-fi sunt conectate la o centrala locala, care face inregistrarile si la care se poate acorda o idetificare unica (prin cablu, conectat la router, pe un IP fixat local, pentru reteaua router-ului).
Iti recomand sa discuti cu cei de la Digi si cu cei care monteaza sisteme de securitate video, sa vezi cum configureaza sisteme asemanatoare cu a ta.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu e normal sa faca asa. Nu are si acumulator inclus?

| 77ZFL explică (pentru darrio2007):

Nu stiu asta, din monent ce intra in offline si trebui reconfigurat, de aia intrebam, sa nu fie un defect sau nu are acumulator?