| YonutzABR a întrebat:

Am cumparat o tastatura si cand o conectez la pc se aprinde foarte putin si apoi se stinge, cand apas pe taste se aprinde dar nu merge nici in bios nici in windows, vreo idee?

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Inainte de a incepe sa verificati problema, asigurati-va ca tastatura este conectata corect la calculator si ca nu exista niciun alt dispozitiv conectat care ar putea cauza probleme.

Daca tastatura este conectata corect si nu exista alti dispozitive care ar putea cauza probleme, trebuie sa incercati sa resetati tastatura. De obicei, pentru a reseta tastatura este necesar sa o deconectati de la calculator, apoi sa o scoateti din priza (daca este conectata la o sursa de alimentare) timp de cateva minute. Dupa aceea, conectati tastatura la calculator si incercati din nou.

Daca resetarea tastaturii nu rezolva problema, ar putea fi necesar sa o inlocuiti. Inainte de a lua o decizie, ar trebui sa verificati daca tastatura este in garantie. Daca da, puteti contacta producatorul pentru a obtine asistenta sau pentru a o inlocui.

Daca tastatura nu este in garantie sau daca doriti sa incercati sa rezolvati problema singuri, ar trebui sa urmati pasii urmatori:

Verificati daca exista orice semne vizibile de uzura sau daca sunt fire expuse sau conexiuni slabe. Daca exista, ar putea fi necesar sa inlocuiti tastatura.

Incercati sa o utilizati pe o alta sursa de alimentare sau pe un alt calculator pentru a vedea daca problema este legata de sursa de alimentare sau de calculator.

Incercati sa o utilizati cu un alt cablu USB pentru a vedea daca problema este legata de cablul USB.

Daca tastatura are butoane pentru reglarea volumului sau alte butoane speciale, incercati sa le folositi pentru a vedea daca functioneaza. Daca nu functioneaza, ar putea fi necesar sa inlocuiti tastatura.

Daca toate aceste verificari au esuat, ar trebui sa luati in considerare posibilitatea de a inlocui tastatura.

| Wr3nch a răspuns:

Ce tastatura ai cumparat si pe ce? Da ca e USB, ai incercatr alte porturi? Daca e mecanica ai instalat driverele?