| Alex_Pes_1993 a întrebat:

Am cumparat un laptop cu windows 7 original deja instalat pe el iar acum vreau sa-l reformatez. Pot face un cd/dvd cu windows 7 cel original deja instalat? Pentru ca ar insemna sa pierd windows-ul original la reformatare.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Ce laptop este mai exact? de obicei laptopurile au o optiune de "recovery" pentru a-l reseta ca din fabrica. de asemenea pe spatele laptop-ului exista o ecticheta pe care scrie versiunea de windows si codul. de exemplu daca tu ai o licenta de windows 7 home premium si reinstalezi cu DVD windows 7 home premium (nu alta versiune) de la 0 poti refolosi codul ala.

| Alex_Pes_1993 explică (pentru al3xander):

Este Lenovo

| al3xander a răspuns (pentru Alex_Pes_1993):

Uite aici cum se face o resetare cu windows-ul si programele din fabrica http://support.lenovo.com/en_US/detail.page?LegacyDocID=MIGR-4VFUDU
inchizi calculatorul, il deschizi, apesi imediat "F11" si intri in programul de reinstalare. iti recomand sa-ti salvezi tot ce este important pe ceva extern (HDD extern, USB stick etc.). exista optiunea "Factory Contents" care salveaza datele insa oricare optiunea ai folosi cel mai bine este sa salvezi tot ca sa fii 100% sigur ca nu pierzi nimic.