| AdrianCXD a întrebat:

Am de gand sa imi cumpar un calculator nou ce are placa video integrata in procesor, dar vreau sa achizitonez si o placa video dedicata, fiindca nu va fi indeajuns de performanta. Din cate mi s-a spus, cea integrata va fi dezactivata automat atat timp cat este inserata cea dedicata, dar nu sunt sigur. Va fi aceasta configuratie functionala?

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Cu toata experienta mea in IT iti zic ca HD4000 merge foarte ok chiar si in jocuri mai noi, dar evident nu se poate compara cu o placa dedicata la 1000-2000 de lei.
Ca sa iti raspund la intrebare, nu vei putea folosi decat una din placi, deci in momentul in care pui dedicata cea din procesor cade. Configuratia va fi cu siguranta functionala.

| AdrianCXD explică (pentru Abh):

Multumesc! Vroiam doar sa stiu daca va functiona, nu am pretentii sa le folosesc pe ambele in acelasi timp.

4 răspunsuri:
| ZeHelp a răspuns:

Te sfatuiesc cu toata experienta mea in IT sa nu iti iei placa video integrata in procesor, vei avea o deceptie mai mare decat iti poti imagina!

| Mihayy96 a răspuns:

Da va fi, ori se face automat configurarea ori dai Click dreapta pe desktop si dai la screen resolution si iti vor aparea 2 monitoare 1este placa video integrata si 2 este cea dedicata, selectezi 2 si rezolutia care o doresti si asta ehappy. Sper ca ti-am fost de ajutor

| xX3myandr3yXx a răspuns:

Mai degraba iti iei un amd 5800k cu placa video mult mai buna decat astawinking