| RAY a întrebat:

Am de o luna un laptop Lenovo ideea pead 700 si imi sta la 50 de grade in broswer partea naspa e ca dupa 20 de minute de gta 5 sacadeaza, e normal pentru un laotop de gaming sa faca asa ceva?

Răspuns Câştigător
| WxRo a răspuns:

De la aia sacadeaza. 8 gm ram nu sunt suficienti. pune 16 si o sa mearga ok

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

E normal deoarece acest model de laptop este unul multimedia NU de gaming: http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/ideapad/700-series/700-17-inch/ că e de 17 sau de 15' tot multimedia apare la specs.
Că sistemul de operare poate rula jocuri și minciuna comercială nu cunoaște limite, asta nu înseamnă că și hardware-ul poate face asta.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Problema a fost de la windows acum merge super ok

| DaniTDCI a răspuns:

Se sacadeaza de oarece trebuie schimbata pasta termoconductoare la procesor,iar cooler-ul trebuie curatat, probabil pasta termoconductoare e cea standard, dar de proasta calitate, schimb-o si iti va merge, funda? big grin

| RAY explică (pentru DaniTDCI):

Are o luna in care rar m-am jucat gta 5 m-a costat 40 de milioane, nici nul mai pot returna, nu pot schimba ca pierd garantia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da o scanare cu https://www.malwarebytes.com/
Poate ai un virus micut pe acolo

| WxRo a răspuns:

Cat ram are?

| RAY explică (pentru WxRo):

Are destul 8 gb ram Laptop Gaming Lenovo IdeaPad Y700-17ISK cu procesor Intel® Core™ i7-6700HQ 2.60 GHz, Skylake™, 17.3", Full HD, IPS, 8GB, 1TB, DVD-RW, nVidia GeForce GTX 960M 4GB, Free DOS, Black

| RAY explică (pentru WxRo):

Nu e de la ram omule ca consuma doar 5, 6 atat e de la temperratura

| WxRo a răspuns (pentru RAY):

Stii ce e ala swap? Normal ca daca tu ai doar 8 gb ram el consuma doar 5.6 si restul e swap. Swap-ul este mult mai lent decat ram-ul, de aici si sacadarea.
Daca ai 100 de grade pe proc atunci da e de la proc.
Daca pe proc ai 70-80 de grade si tot sacadeaza atunci e de la ram. GTA V mananca fix cat ram ii dai. Am vazut si 13 giga alocati pentru gta v.
Crede-ma ca atunci cand iti zic ca e de la ram e de la ram.
Poftim si un pic de literatura ca data viitoare cand ne mai contrazicem sa stim despre ce e vb :)
http://www.computerhope.com/jargon/s/swapfile.htm

Instaleaza msi afterburner si monitorizeaza temperaturile in load. fa o poza si pune-o aici

| RAY explică (pentru WxRo):

Atunci de ce nu a sacadat timp de o luna? mai ales ca are constant 40/50 de fps urii, si acum are 50 de grade in chorme, dupa 20 de minuta de gta 5 face figuri de genul, am si o inregistrare video

| WxRo a răspuns (pentru RAY):

Pune msi afterburner te rog. cu el poti monitoriza atat cpu temp cat si cpu usage, memory usage etc ...doar asa poti sa iti dai seama. dar iti zic.8 gm ram pentru gta v este putin.

| RAY explică (pentru WxRo):

Ai avut dreptate, problema era ram si hardul tampit i-am pus ssd merge super ok

| WxRo a răspuns (pentru RAY):

De la aia sacadeaza. 8 gm ram nu sunt suficienti. pune 16 si o sa mearga ok

| DsqCnc1 a răspuns:

Probabil si eu am băgat ultima oară in pc meu 23 de mil si are momente cand joc gta 5 sa ma scoată sau să-mi dea o eroare si ma oftic ca jocul e cumpărat nu piratat