| SonicAndrei a întrebat:

Am din nou această problemă cu calculatorul: "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key_". Vă las link mai jos.
Deci pur și simplu nu recunoaște HDD-ul. Acum folosesc Linux Slax direct de pe CD. Uneori văd HDD-ul, uneori nu, dar, chiar dacă îl văd, fișierele se copiază de pe el cu mai puțin de 0, 5 MB/s.
Data trecută și-a revenit ca prin minune, la Altex când băiatul de acolo l-a verificat. A apăsat din greșeală pe butonul de Reset în loc de cel de pornire, poate asta era rezolvarea. Am Windows 8.1 Pro N și nu mai folosesc shutdown-ul de la Windows 8 ci am făcut eu un shutdown shortcut pentru a închide calculatorul complet (ca la celelalte Windows-uri). Totuși, scurtătura am făcut-o 2 zile mai târziu de la "revenire", după ce mi-a apărut pe acran din nou același mesaj. Am scos calculatorul din priză câteva secunde, am apăsat pe Restart, apoi pe Power și și-a revenit. De data asta nu a funcționat metoda.
Acum tocmai l-am adus la țară (pe perioada vacanței) și, după ce l-am instalat pe birou, a dat din nou acest mesaj pe care l-am primit în septembrie (eram tot la țară atunci, acasă nu mi s-a defectat niciodată). Menționez că azi a funcționat înainte să-l împachetez.

M-am gândit că firele s-au deconectat cumva în timpul transportului, dar nu cred că aveau cum... în plus acum văd HDD-ul (e Hitachi) și pot naviga prin el cu Linux, dar dacă îi dau restart probabil va dispărea iar (chiar și din BIOS).

Aveți vreo idee, vreo rezolvare?
Link-ul: http://www.tpu.ro/......ru-reboot/
PS: Nu am reinstalat Windows-ul, a funcționat perfect normal după aceea.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da o resetare de bios, biosul trebuie sa vada hdd asta e datoria lui, ori ti hdd defect ori biosul, sau legaturile sunt proaste nu stiu

| SonicAndrei explică (pentru RAY):

Resetare de bios, adică să să revin la setările implicite? Am dat default deja, dar nu s-a întâmplat nimic (nimic în legătură cu hardul).
Am scanat HDD-ul de bad sectors, dar totul a apărut ok. Cred că și eu merg pe chestia cu cablurile, dar ce nu-mi explic eu e de ce se "strică" dintr-o dată și de ce își revine dintr-o dată aproape fără motiv.

Dacă l-aș scutura puțin oare ar ajuta? Am glumit.

| RAY a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu Andrei, scoti bateria de la bios afara daca ai desktop sau daca ai laptop dar daca e integrat in placa in baza nu se poate, si mie la fel cateodata intra, cateodata nu in windows, vezi si sursa nu e defecta ca a mea cred ca e

| SonicAndrei explică (pentru RAY):

Nu înțeleg... E calculator, nu e laptop, dar e încă în garanție și nu-l pot desface.

| RAY a răspuns (pentru SonicAndrei):

Daca e in garantie, de ce il ti acasa defect dul la reparat nu pleca de acolo panaa nu merge

| SonicAndrei explică (pentru RAY):

Acum sunt la țară, am menționat și în întrebare, deci până la anul' nu prea ajung la Altex. Chestia e că o să-și revină de la sine... cumva. Data trecută și-a revenit chiar în magazin, când angajatul de acolo l-a verificat personal. Adică eu i-am zis că HDD-ul nici măcar nu apare în BIOS, dar calculatorul s-a pornit și a mers perfect. Ai vreo idee care ar putea fi cauza defecțiunii (de ce s-a "stricat" dintr-o dată) sau care ar fi rezolvarea (de ce și-a revenit atunci dintr-o dată)?

| RAY a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nici n-am nici nu-mi pasa, fi multumit ca ti-am spus atat nu nesimtit, uni iau 50 de lei doar pentru diagnostic

| SonicAndrei explică (pentru RAY):

Ce răspuns e ăsta?

| Jipa95 a răspuns:

Ai vreun sistem de operare pe acel HDD? Intra in bios si pune-l sa faca boot de pe hdd. Sau daca incerci sa instalezi vreun sistem de operare pe acel hdd in bios la sectiunea boot la prima optiune pune de pe ce vrei sa iti faca boot ( dvd-rw sau usb )

| SonicAndrei explică (pentru Jipa95):

Sigur că am Windows pe HDD. Deci ieri după masa calculatorul mergea normal. L-am împachetat, l-am adus la țară, l-am desfăcut și mi-a dat acest mesaj. Acum folosesc (ca data trecută) Linux direct de pe CD. Când apare HDD-ul în BIOS e pus prioritar pentru boot, dar afișează "Error loading operating system". Dacă nu îl detectează, afișează "Insert boot device...". Mă bazez pe ce s-a întâmplat și data trecută și sunt sigur că HDD-ul și sistemul de operare sunt întregi. Au nevoie de un impuls sau ceva... nu știu cum și de ce și-a revenit data trecută, la fel cum nu știu nici de ce face așa.

Iată o informație în plus: chiar acum sunt pe Linux și nu-mi apar partițiile HDD-ului C (pe care e instalat Windows 8.1 Pro N) și D. In schimb, îmi apare a treia partiție nefolosită pe care nu am folosit-o sau văzut-o niciodată (niciodată cu Windows) și anume una de 6, 8 GB (probabil nu am calculat bine când am făcut partițiile atunci când am instalat Windows-ul). Asta înseamnă că HDD-ul e detectat și are erori (concluzia mea).

Ai vreo idee ce aș putea face ca să pot folosi din nou calculatorul normal cât mai rapid?

| SonicAndrei explică:

An error occurred while accessing 'Disc dur de 336, 4 GiO', the system responded: Operația cerută a eșuat.: Error mounting: mount exited with exit code 13: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Failed to read NTFS $Bitmap: Input/output error
NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for more details.