| Paulsv2000 a întrebat:

AM facut un vu metru cu an6884 dar toate ledurile stau aprinse help?

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

In schema nu ai cumva un rezistor(rezistenta)semireglabil? Daca da regleaza din el nivelul semnalului.S-ar putea sa fie pe maxim.

| Paulsv2000 explică (pentru stlucian):

Am verificat deja potentiometrul era dat la minim

| stlucian a răspuns (pentru Paulsv2000):

Atunci numai daca i-mi trimiti schema pe care ai folosit-o o sa pot sa-mi dau seama! AI FACUT toate circuitele complete? Lipituri/componente/alimentare/filtrare.
PS: NU te supara dar sunt electronist de vreo 35 ani cu acte(diploma/bacalaureat/atestat/etc) si nu-mi dau seama ce ai constuit TU! Chiar daca e o schema simpla poate avea erori de proiectare!(in privinta valorilor piesielor folosite)S-au chiar C.I.(circuitul integrat)sa fie defect din fabrica(chinizarie)ceece nu-ti doresc!

Adresa mea: stlucian@yahoo.com