| SilviaGhinea a întrebat:

Am fost la cineva si reusea sa isi foloseasca telefonul pe post de telecomanda. Sunt curioasa cum face asta. Exista un program, televizorul si telefonul erau imperecheate? Trebuie sa fie de la aceeasi firma? Merge cu orice telefon sau cu orice televizor?

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

E nevoie de un soft (oficial sau compatibil) instalat pe smartphone, pentru a folosi telefonul ca si telecomanda. De asemenea, telefonul trebuie sa fie prevazut cu functie IR (infrared - "infrarosu)), pentru a putea comunica cu tv-ul ori sa se construiasca o conexiune wi-fi intre cele 2 dispozitive (unele modele de televizoare permit si aceasta tehnologie).
Conectarea prin IR e mai accesibila decat cea prin Wi-fi (compatibilitate cu un numar foarte mare de modele de televizoare). Daca telefonul nu are infrarosu, exista dispozitive care se pot conecta fizic la telefon, iar prin acestea smartphone-ul va comunica cu televizorul.
Softurile pot si ele sa difere. Pot transforma telefonul in telecomanda dedicata (aplicatie dezvoltata de producatorul televizorului si care se poate folosi numai cu aceste modele) sau sunt softuri care fac din telefon o telecomanda universala, care se poate utiliza pe orice televizor, indiferent de producator.