| Girly97 a întrebat:

Am impresia ca sunt mai prostuta decat aparatul meu video. La 21 ani nu ma pricep sa ajustez imaginea atat de bine precum o face aparatul. Cand incerc eu sa ajustez imaginea (deseori pentru a gasi semnalul HI-FI) foarte des dau peste "purici" de ecran, insa daca las apratul sa se ajusteze singur desi uneori nu gaseste semnalul HI-FI este foarte bun la imbunatatirea imaginii si parca ar gandi singur. De ce poate sa faca atat de bine ceva ce un om nu poate? Se catalogheaza drept inteligenta artificiala?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este inteligenta artificiala, e doar tehnologie.
Camera face imagine cu purici mai ales cand are luminozitate scazuta.
Definitie mare (HD) de calitate poti obtine doar daca ai si lumina suficienta.

La redare pe ecran mare si purici se vad mari (mai ales daca filmarea este facuta la lumina slaba si cu rezolutie mica).

Pe de alta parte, Hi-Fi (high fidelity) este termen folosit la SUNET, nu la imagine.

| Adryan17 a răspuns:

Eu nu l-as incadra la inteligenta artificiala.
Iar pentru intrebarea de ce face mai bine ca un om, pai asta e scopul tehnologiei - sa ofere suport in domeniile la care nu suntem buni si sa ne usureze munca. Pt cazul tau, cel mai probabil are un algoritm care se ocupa fix de treaba asta, sa optimizeze imaginea. Poate ca modul "auto" are acces la parametrii la care tu, ca utilizator, nu ai acces.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să îți răspund cu o anecdotă.
O tânără doamnă nu prea avea talent culinar, și nu prea îi ieșeau rețetele.
Apoi a făcut un copil.
Și era frumos copilul ca Făt Frumos din La Crima.
Și a exclamat.
- Cum a putut o prostuță ca mine, să facă așa ceva minunat, când nu îmi reușeste nici o mâncare.
-Ți-ai folosit inteligența nativă, care la voi femeile nu este situată în cap, ci între picioare.
Mă gândesc eu, poate că acesta o fi și cazul tratat de dta aici...
(Te rog fff să nu te superi pe mine, am vrut să transmit astfel salutările mele aparatului tău video).

| Rd79 a răspuns:

Aia nu inteligenta artificiala, e sa gaseasca cel mai bun SNR (signal to noise ratio). Nu stiu exact cum face asta, dar e ceva destul de comun la TVuri si radiouri.

| cristinuseundezastru a răspuns:

Dacă este gen,,,, Cristina?