| Radeas1 a întrebat:

eu am windows vista sp2 home basic. Eu il folosesc pentru office, pentru filme, muzica si pentru net. Acum pentru jocuri e mai bun XP sp3, dar as vrea sa fac un dual boot. Pot face dual boot daca am vista instalat primul? Si cum se face, se instaleaza xp pe alta partitie? Adica daca eu am C, D, E, si am vista pe C, pot instala XP pe E si nu pe D? Si vreau sa fac cumva sa am partajat C si E, adica daca am virusi (nu, decomandata nu am) pe vista, sa nu afecteze XP.
Se poate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca se poate partaja, dar dual boot se poate face cu siguranta. Numai ca odata ce ai instalat Vista sau 7, 8, nu mai poti sa instalezi versuri precedente ( xp ). Eu asa am patit, aveam 7, am vrut sa pun XP si nu m-a lasat sa-l instalez din desktop. Poate daca faci instal-ul de pe un dvd bootabil atunci il va instala din dos si nu-ti va spune ca nu este posibil.
Am gasit un link util : http://apcmag.com/......_guide.htm

| Radeas1 explică (pentru anonim_4396):

Hai mersi. Cand vin de la munca, si incerc, daca merge iti dau o funda si o bere.

| Radeas1 explică (pentru anonim_4396):

Nici nu am incercat, am vazut ca Vista merge destul de bine in Gaming, daca dau detaliile mai mici. Deci nu mai fac nici un dual boot. Dar pentru efort, iti dau funda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radeas1):

Íntradevar, daca ai PC slabut e bine sa eviti 7/vista. Xp-ul consuma mai putin. Oricum, Vista are suport doar pentru DirectX 10.1 parca, eu zic ca nu se merita, daca tot nu folosesti XP treci pe 7, acolo ai suport full pentru Gaming.

| Radeas1 explică (pentru anonim_4396):

Eu am Vista Home Basic SP2 si are Direct X 11.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radeas1):

Hm interesanta treaba, nici nu am stiut ca Microsoft a inceput sa porteze din facilitatiile dedicate pentru Seven catre Vista. Cred ca a fost doar o strategie de marketing cand s-a anuntat ca DX11 va fi exclusiv pentru Seven.