| Bartulov a întrebat:

Am internet de la ClickNet (Romtelecom), si pur si simplu cand am achizitionat internetul, imi zicea ca trebuie' sa descarc cu 12mb/s si upload-ul sa-l am intre 1-2 mb/s, dar eu descarc cu 1, 1mb/s si upload-ul il am de maxim 50kb/s, am vorbit o data la telefon, si au zic ca nu stiu ce au ei cu banda, si ca cica e din cauza cablului care il am, daca vrau sa-mi achizitionez cablu de fibra optica.

M-ar ajuta cu ceva daca as achizitiona cablu de fibra optica, ar trebui sa platesc atunci mai mult la net?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand vezi sa nu confunzi megabitii cu megabytes.

Contractul de obicei e facut in megabiti iar viteza pe care o masori tu este in megabytes. E o mare diferenta.

In al doilea rand viteza din contract nu este garantata, este viteza maxima care poate fi atinsa prin respectiva infrastructura in conditii ideale. Depinde de calc tau, depinde de traficul prin retea, depinde de serverele de unde downloadezi samd.

8 răspunsuri:
| TelekomRO a răspuns:

Apelati 1930 gratuit in reteaua Romtelecom sau TELVERDE 0800800800 - colegii nostri va vor oferi suport. Toate cele bune!

| K0sti a răspuns:

"CinevaNou" a raspuns corect! "Jipa95" abereaza ca in multe alte cazuri!
Iar aia de la Romtelecom nu au facut decat sa te abureasca!

| Jipa95 a răspuns:

Nu ve avea nevoie neaparat de un cablu pe fibra optica, ci de unul exact ca acela pe care il ai tu, dar cu sarmele mai groase, iar innauntru vor fi cablate. Cablul acela e de obicei mai gros decat astea standard, mai gros, dar isi merita banutii. Daca vrei si poze cu cablu, iti pot arata maine pe zi. Totusi ca sa-ti faci o idee, asa arata cablul : https://www.google.ro/......ps?/search
Bft!

| Bartulov explică (pentru Jipa95):

Si sa zicem acum ca vreau un cablu de exemplu ca care mi l-ai aratat tu, eu daca le cer sa mi-l faca o sa ma coste ceva in plus la factura? Am contract pe 2 ani cu ei.

| Jipa95 a răspuns (pentru Bartulov):

Nu are absolut nici o treaba, cablul ti-l poti cumpara din banii tai tu bani la factura ii dai decat pentru internet, iar cablul lor nu indeplineste standardele.

| suntserios a răspuns (pentru Jipa95):

Ala e doar un cablu ecranat o sa il ajute fix la nimic in final, daca nu cumva are mii de fire si aparate prin casa care ii genereze campuri electromagnetice importante

| CinevaNou a răspuns:

12mbps=1.5mB/s
Tu descarci cu 1, 1mB/s, deci destul de bine.

| AdrenalinTm a răspuns:

Romtelecom au cam ramas repetenti la internet eu zic sa treci la altceva orce e mai bine decat ei, daca achizitionezi alt cablu nu platesti mai mult la ei nu platesti nimic in plus viteza aia din contract e doar maximul pe care il poti atinge [sa nu fie interferente pe retea sa ai un pc bunicel (o placa de retea buna un hdd cu viteza de scrie/ssd, o fibra optica...)si cu astea poate te ajuta sa pbti 3-4 mega in plus ]