| Rankup a întrebat:

Am mai postat doua intrebari despre problema asta dar sper ca de data asta sa intelegeti la ce ma refer.Deci windwos 8.1 nu imi detecteaza placa video si nici in device manager nu imi arata dispay adapter(https://i.imgur.com/vuo76oO.png) am incercat si cu boost driver iar in 3dpchip imi arata asta https://i.imgur.com/cznkDJm.png ce pot face?

5 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

1- instaleaza windows 10, are suport la drivere mai bune
2- cauta driver pe situ fabricantului (nvidea, amd)
3-instaleaza alt windows 8.1, gen din alta sursa.Eu am un windows 10 care gaseste orice driver pe orice pc il pun dar am vazut si alte windows 10 (tot piratate ca al meu) ce nu gaseau nici cele mai simple lucruri cum ar fi driver de sunet.

Bula
| Bula a răspuns:

Uite-te la "Sound, video and game controllers", precum si la "Imaging Devices".
Daca nu gasesti nici o referire la placa video, atunci este unul din lista de "Unknown devices" (dispozitive necunoscute). Sunt multe dispozitive nerecunoscute, care au nevoie de drivere pentrua functiona.
Descarca si instaleaza driverele originale de pe paginile de internet ai fabricantilor.

Scrie aici fabricantul si modelul placii video + placii de baza (sau a laptopului).

| Rankup explică (pentru Bula):

Am renuntat, am reinstalat windows 10 si asta este e rezolvat, dar vreau sa stiu ce parere ai de mac os mojave (10.14) il am pe un stick si as vrea sa il instalezi ar merita?
tinand cont ca leptopul meu e un vivobook

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Rankup):

Mac OS se instaleaza mai greu pe un laptop pentru alte sisteme de operare. Mai mult, s-ar putea sa nu functioneze. Poti incerca dar nu cred ca vei reusi. Nu este asa de simplu ca in Linux si Windows.

| Rankup explică:

Hmm de endless ce zici?
e un sistem de operare bun?