| s3nz0r a întrebat:

Am mai pus aceasta intrebare...
Cum pot dezinstala internet explorer? Am window 7! Astept raspuns!

Răspuns Câştigător
| Alex0194 a răspuns:

Am gasit ceva de windows 7. Sper sa fie de folos

http://www.fancs.ro/......windows-7/

11 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Ce a gasit alex008, a gasit bine. Aia e calea oficiala data de Microsoft. In Windows 7 acesta poate fi eliminat complet, acum nu stiu si cat de bine face acest lucru. Poate mai sunt unele aplicatii dependente de el.

Parerea mea e sa-l lasi in pace, ce ai cu el? Ce aveti atatia cu el?

| Aero a răspuns:

@Dannyjj

Sa ma informez, a?
Ia informeaza-te dumneata!

http://en.wikinews.org/......t_Explorer

In plus, mai verifica folderul Internet Explorer din Program Files!
Unde e iexplore. exe? >:P

| Aero a răspuns:

Greseala mea a fost doar in exprimare, ceea ce nu mi se pare grav. Iar a ta e ca nu ai vrut sa intelegi ce am zis si cred eu ca ai cam citit printre randuri. Nu ma asteptam ca va veni cineva mai incolo cu "completari", dar data viitoare cand mai intreaba cineva despre dezinstalarea IE8 din Win7 o sa am grija sa ma exprim cum trebuie.

Folderul este mutat, a? Da, doar o parte din continutul sau!
Pai chiar si cand e dezactivat IE8, acestuia ii gasesti executabilul la componente, in folderul winsxs. Asta ca sa fie clar ca nu e sters, ci "stins"(asta inseamna OFF pentru Microsoft, mutare, curatenie pe "ici pe colo" etc.)!
Chiar si cand e dezactivat, il executi de acolo si merge bine mersi, din ce am reusit sa observ pana in ziua de azi. Si am sters in trecut de pe un calculator cu Windows 7 si folderul lui Internet Explorer (din Partitia SO:\Program Files\Internet Explorer, ca faci misto de mine : "care Program Files") si nu afecta cu nimic sau poate ca nu mi-am consumat eu destul timpul sa vad daca chiar asa era.

Pana la urma chestia cu IE8 e ca si cand ai stinge becul in camera de la intrerupator. Pe cat de usor il stingi, la fel de usor il aprinzi, poate chiar mai usor(in cazul IE). Eu am vrut sa se inteleaga ca aia e singura cale de a scapa de IE8 din Windows 7. A scapa, in sensul de a nu mai te impiedica de el, daca chiar nu-l mai vrei, browserul in sine.
Iar cand acesta este "stins" Microsoft modifica unele chestii sa fie independente de browser, eu ti-am zis ca au separat partial Internet Options de browser, chiar daca Internet Options e facut pentru IE, ramane o caracteristica Windows.

Pe scurt, tu ai vrut sa spui practic ca nu se poate sterge de pe hard disc. Dar n-ai putut s-o zici mai simplu. Pana la urma ce deranjeaza asa faptul ca IE(cu tot ce are el in spinare) nu e sters de pe hard-disc de-a binelea? Microsoft a legat prea mult IE de Windows, asta e...

Oricum, o ultima chestie: sunt informat, dar e alegerea mea daca spun si tot ce mai stiu despre un anumit subiect. Pur si simplu n-am spus tot, Dannyjj. Nici acum n-am spus tot.

Iar acele "jigniri"(sau aproape de asta, gen "pe ala il mai inteleg ca nu stie, dar tu, vai si zici ca esti cu IT-ul?") din mesajele tale, nu zic sa le tii pentru mine sau pentru tine... dar adreseaza-le altcuiva altadata. Eu nu sunt persoana potrivita pentru ele, clar?

| Dannyjj a răspuns:

Nu il poti dezinstala, este din windows, il poti dezinstala doar daca ai facut actualizare(update) si atunci iti dezinstaleaza actualizarea si trece inapoi la versiunea veche din windows. Dar eu zic ca nu te deranjeaza daca il ai in calculator. Si unele setari ale internetului depind de internet explorer, asa ca nu ai cum si de ce sa il dezinstalezi.

| Dannyjj a răspuns:

@alex008 ce ai gasit tu este de fapt oprirea optiunii internet explorer din meniurile windows(caracteristicile windowsului).

| Dannyjj a răspuns:

@Aero poti sa te superi ca iti zic dar daca zici ceva informeaza-te si dupa aia raspunde, ca sa nu zici aici ceva ce nu are sens(nu iti zic de rau) ce a scris Alex008 este calea de a opri caracteristica internet explorer, chiar daca faci cum scrie acolo si vei intra in program files vei vedea ca inca este internet explorer acolo (deci nu e dezinstalat) tot ce ai facut este ca ai dezactivat internet explorer din meniurile windowsu-lui, iar daca bifezi la loc internet explorer iar merge si nu e nici o dezinstalare, nu este nici o cale oficiala de la Microsoft de a dezinstala complet internet explorer, este doar un mod de a scapa de el din meniuri, dar setarile internet explorer pentru internetul tau ruleaza in fundal. Nu ai cum sa il dezinstalezi complet, internetul tau depinde de asta. Eu nu am nimic cu Alex008 sau cu tine Aero, daca debifezi internet explorer din Turn windows features on and off nu faci nimic decat sa opresti internet explorer, nu ai cum sa il dezinstalezi complet. Si da sunt aplicatii care depind de el cum ar fi internet options, acolo unde pe rds iti setezi username si parola si mai sunt si altele, dar astea vor rula si daca ai dezactivat optiunea aceea.

| Dannyjj a răspuns:

@Aero folderul este mutat la backups and restore vad ca tu stii numai una, un pic nu gandesti, unde sa fie folderul IE, vai si ai zis ca esti in IT. Alex008 pe el il mai inteleg, a zis ca nu prea le stie cu windows7 dar tu? Unde este folderul program files? pai si cand bifezi la loc acolo, de unde iti apare la loc IE? Hai ca eu o las balta, te inteleg fiecare greseste si eu gresesc, nu am intrat aici ca sa critic, daca am gresit eu aici imi cer scuze, daca ai gresit aero trec peste.

| LucianGabriel a răspuns:

Stati ma usor ca se poate scoate foarte simplu, eu unul nu l-am scos dar stiu ca merge la sigur ca l-am avut inainte scos acum ma uit la tv online si-l mai folosesc.Deci intri in my computer si ai acolo sus dezinstalare sau modificare programe(intri acolo)--->si ai in stanga activare sau dezactivare caracteristici din windows, astepti pana se incarca lista debifezi din lista internet explorer si ce mai vrei tu de pe acolo dai ok, astepti dai restartul cand iti cere si gata ai scapat de internet explorer. Daca ai probleme da un mesaj la privat si se rezolva.

| Alex0194 a răspuns:

@Dannyjj Eu unul nu am windows 7 ci xp. Din pacate nu cred ca am stat mai mult de 30min - 1h pe un pc cu windows 7 deci am cautat si asta am gasit. Nu stiu sigur ce am gasit, dar asta mi-a dat prietenul nostru google.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lll