| bogdanrvd a întrebat:

Am nevoie de ajutor happy
Problema mea este urmatoarea....am un pc si de cateva zile a inceput sa se blocheze imaginea si sa apara o eroare albastra ( bluescreen) dupa care se stinge...
Am reinstalat windowsul ( Windows 7 ) dar am intampinat tot aceeasi problema... chiar daca e windowsul reinstalat, fix dupa ce se porneste pc-ul, ingheata imaginea, apare de cateva ori ecranul negru iar dupa aia bluescreen si se restarteaza
Oare care este problema?

Răspuns Câştigător
| marian5693 a răspuns:

Ai reinstalat acelasi windows? Incearca alta versiune sau incearca cu un xp. Daca nu merge asa, problema poate fi cauzata de o componenta hardware. Poti incearca sa folosesti placa video integrata sau sa conectezi placa video pe care o folosesti la alt pc(sa vezi daca mai e buna), vezi daca iti mai da eroare. Daca ai 2 placute ram incearca sa deschizi pc-ul cu o singura placuta, apoi cu cealalta. Incearca sa introduci placutele de ram in fiecare slot, pe rand, poate un slot e de vina. Daca nu e de la piesele astea, ar putea sa fie de la hdd sau de la placa de baza si cel mai bine ar fi sa te duci cu pc-ul la un service.

| bogdanrvd explică (pentru marian5693):

Mersi, placa video a fost problema, pentru ca am conectat placa video integrata si a mers.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E pe duca memoria sau HDD-ul. Cred ca mai degraba memoria.

| bogdanrvd explică (pentru Salontanul):

Memoria ram o fi devina? Hdd-ul l-am formatat complet cu darik's boot and nuke

| Salontanul a răspuns (pentru bogdanrvd):

Cred ca da. Trebuie dus la un atelier unde pot inlocui fiecare piesa in parte si sa vada de unde vine problema. Asa de aici nu se poate face.

| gelu1970 a răspuns:

Blue screen poate fi dat de:
un driver instalat, necompatibil.
un component defect cun ar fi: ram, sursa alimentare, hdd, inclusiv un contact rau la una din conexiuni.
trebuie sa ai multa rabdare ca sa reusesti cu aceasta problema.
bafta.

| bogdanrvd explică (pentru gelu1970):

Da, ma gandesc ca e ceva componenta...pentru ca nu am avut nimic instalat pe el dupa reinstalare si tot a aparut blue screen

| gelu1970 a răspuns (pentru bogdanrvd):

Incepe prin a desconecta pe rand placutele ram, apoi cu pc oprit desconecteaza hdd si il reconectezi, ca sa descartezi conexiune imperfecta. vezi daca e vreun rezultat.
probabil ai 2 placute ram. starteaza cu una, apoi cu cealalta si vezi daca iti da blue screen. schimba de asemenea lacutele in fiecare slot.

| ZakLogan a răspuns:

Este una de hardware dar nu îți pot spune exact care componentă. Cel mai bine e să îl duci la un service care să îți identifice problema.